All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ steel frame houses ] match 1206 Products.
Metal Car Sheds steel sheet cladding Light Steel Frame Mobile Car Garage
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Modular Home Pioneering Light Steel Construction For Prefab Apartment Buildings Kit Home
| Type: | 2nd Floor Apartment |
|---|---|
| External Wall: | 22mm Batten |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Steel Building Kits USA Standard & Prefab Mansions - Luxury Customized Villa Solutions
| Foundationtype: | Concrete Slab Or Pier Foundation |
|---|---|
| Doors: | Pre-installed Steel Or Wooden Doors |
| External Wall Clading: | 50mm ALC Board |
Custom European Style Light Steel Frame Mobile Home | Colorbond Roof, Moistureproof, Wooden Cladding
| Main Structure: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Roof: | EPS Sandwich Panel/steel Roofing/asphalt Shingle |
| Flooring: | Laminate Flooring/wooden/PVC Carpet |
Modern Modular Homes: Earthquake-Proof Prefab Steel Houses And Wind-Resistant Beach Villas
| Exterior Wall: | Fibre Cement Clading Board |
|---|---|
| Interior Wall: | 12mm Gypsum Board/12mm MGO Board |
| Roofing Tile: | Colorbond / Asphalt Shingle |
AS/US Light Steel Frame Prefab Mobile Homes House Kits Panelized Home Kits
| Steel Frame: | Wall Frame,Roof Truss,Subfloor System (if Any) |
|---|---|
| Ext. Wall Cladding: | WPC Cladding |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Prefabricated Tiny House On Wheels With Alu.Casement Door Air Conditioning Optional
| Flooring: | Laminate |
|---|---|
| Style: | Modern |
| Size: | 2.4m*7.8m |
AS/US Prefab Houses Modern Light Gauge Steel Villa Metal Frame Single Family Homes
| Project Location: South Korea: | Wall Frame, Roof Truss |
|---|---|
| ExExterior Wallterior Wall: | Ext. Wall Cladding, Vapor Barrier, Basic Insulation |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Prefabricated House Kits House , Light Steel Structure Wooden House , Different Color Ceiling
| Eterior Wall: | WPC Board/ Solid Wood |
|---|---|
| Interior Wall: | Pvc Board/ Solid Wood |
| Roofing Tile: | Colorbond/Asphalt Shingle |
Personalized Light Steel Prefab Metal Homes Earthquake Proof 100 Years Life Chinese Style House
| Insulation Material: | EPS/XPS/PU Sandwich Panel Or Glass Wool |
|---|---|
| Main Materials: | Light Gauge Steel |
| Other Fittings: | Toilet,washbasin,shower,kitchen Etc. |

