All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Modern Prefab House Kits
| Frame Mterial: | 0.95mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| Roofing: | Asphalt Shingle |
| Ceiling: | 12mm MGO Board |
Two Bedroom Light Steel Frame Structure House
| Frame Mterial: | 0.75 Mm/0.9 5mm/1.15 Mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50 Mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Luxurious Prefabricated Steel House Kits Light Steel Frame Good Earthquake Proof
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Exterior Wall: | Ext. Wall Cladding,Vapor Barrier,Basic Insulation |
| Interior Wall Panel: | Dry Area & Wet Area |
SAA Earthquake Proof Steel Prefab House Kits With Garage , ETC Yellow Pre House
| Roofing: | Asphalt Shingle |
|---|---|
| Ceiling: | 12mm MGO Board |
| Exterior Wall: | Pvc Clading (different Color) |
ICC-ES Certifcation Light Steel Frame Prefab Villa – Affordable 3 Bedroom Luxury Design
| Frame Mterial: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
High-End Luxury Modular Prefab Homes Apartment Community Residential Light Steel Frame Structure
| Type: | 1-story Single Family Home |
|---|---|
| 1-story Villa: | Greece |
| Insulation: | High-performance Thermal Insulation |
Wpc Cladding Pre Manufactured Homes Cyclone Proof Modern Prefab Home Kits
| Frame Material: | 0.75 Mm/0.95 Mm/1.15 Mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50 Mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Factory Direct DeepBlue Light Gauge Steel Frame Granny Flat Bungalow Customized Homes House Kits
| Frame Material: | 0.75 Mm/0.95 Mm/1.15 Mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50 Mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Light Steel Modular Prefab House Portable Villa Prefabricated Cabin Home In Poland
| Type: | 1-story Single Family Home |
|---|---|
| 1-story Villa: | Poland |
| Insulation: | High-performance Thermal Insulation |
CE Certification Luxury Prefab House Modular Home With Light Stee Frame House Kits
| Type: | 1-story Single Family Home |
|---|---|
| 1-story Villa: | Greece |
| Insulation: | High-performance Thermal Insulation |

