All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ steel frame houses ] match 1197 Products.
Luxury Prefab Villa 2 Story Steel Frame Modular Home US / AU / EU Standard Prefabricated House Kits
| Type: | Single Family Home |
|---|---|
| Bedroom: | 4 Bedroom |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Luxury Prefab Villa 2 Story Steel Frame Modular Home With 4 Bedroom Standard Prefabricated House Kits
| Type: | Single Family-Home |
|---|---|
| Bedroom: | 4 Bedroom |
| Garage: | 2 |
AS / US Modular Single Family Home Modern Design Wooden House Bungalow With Light Steel Frame
| Type: | Single Family-Home |
|---|---|
| Bedroom: | 5 Bedroom |
| Style: | American Style |
AS/US Standard casa prefabricada modular home prefab living house
| Type: | Single Family Homes |
|---|---|
| Plumbing: | Water Supply Pipes, Ewage Pipes |
| Insulation: | High-performance Thermal Insulation |
Emergency Shelter For Families, Portable Emergency Housing For Emergency Accommodation Granny Flat
| Frame Mterial: | Steel |
|---|---|
| Wall Cladding: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation Material: | EPS Sandwich Panel |
Hydroponic Farming Prefab Container Homes Light Steel Frame Modular Home
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-45days |
| Payment Terms: | T/T,L/C,D/P,OA |
Duplex Light Gauge Steel Truss Prefabricated Homes 2nd Floor Luxury Villa
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Jois |
|---|---|
| Roof Batten: | 35mm Batten |
| Fascia Board: | Steel Fascia Board |
Luxury Contemporary Garden Studios Crane Garden Buildings Prefab Light Steel Bungalow Homes
| Steel Frame: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Vapor Barrier: | Normal Vapor Barrier |
| Corner Line: | 50mm PVC Conic/gypsum Conic |
AS/NZS/USA Standard Luxury Prefab Villa Or Office - Light Steel Kit Modular Home
| Steel Frame: | Wall Frame,Roof Truss,Subfloor System (if Any) |
|---|---|
| Ext. Wall Cladding: | WPC Cladding |
| Basic Insulation: | Glass Wool R2.5 |
Prefab Light Steel Frame Overwater Bungalows Modular Hotel Unit Lodges
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |

