All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ steel frame houses ] match 1197 Products.
AS/US Light Steel Frame Prefab Mobile Homes House Kits Panelized Home Kits
| Steel Frame: | Wall Frame,Roof Truss,Subfloor System (if Any) |
|---|---|
| Ext. Wall Cladding: | WPC Cladding |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Prefabricated Tiny House On Wheels With Alu.Casement Door Air Conditioning Optional
| Flooring: | Laminate |
|---|---|
| Style: | Modern |
| Size: | 2.4m*7.8m |
AS/US Prefab Houses Modern Light Gauge Steel Villa Metal Frame Single Family Homes
| Project Location: South Korea: | Wall Frame, Roof Truss |
|---|---|
| ExExterior Wallterior Wall: | Ext. Wall Cladding, Vapor Barrier, Basic Insulation |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Personalized Light Steel Prefab Metal Homes Earthquake Proof 100 Years Life Chinese Style House
| Insulation Material: | EPS/XPS/PU Sandwich Panel Or Glass Wool |
|---|---|
| Main Materials: | Light Gauge Steel |
| Other Fittings: | Toilet,washbasin,shower,kitchen Etc. |
Wheeled Light Steel Prefab Tiny House
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
Light Steel Prefab Tiny House With Metal PU Sandwich Panel Wall And Trailer
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Joist |
|---|---|
| Chassis: | Dedicated Custom Chassis |
| Roof: | 6mm CFC Sheet |
Explore Australian Standard Prefab House, Kit Home, And Manufactured Homes
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
Revolutionize Your Travel Experience With Cider Box Prefabricated Tiny House On Wheels For Sale
| Frame Material: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Exterior Wall Cladding: | Metal-PU Sandwich Board 16mm |
| Bathroom: | Shower,Toilet |
AS/NZS Standard Light Steel Prefab Tiny House On Wheels Kit Home For Adventurous Travelers
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
Revolutionize Travel Experience With Cider Box Prefabricated Tiny House On Wheels For Sale
| Frame Material: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Exterior Wall Cladding: | Metal-PU Sandwich Board 16mm |
| Bathroom: | Shower,Toilet |

