All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ prefabricated mobile homes ] match 461 Products.
ICC-ES Certification Luxury Two-storey Modular Home Modern Mobile Prefab Light Stee kits
| Type: | Prefab Villa |
|---|---|
| Plumbing: | Water Supply Pipes, Ewage Pipes |
| Insulation: | High-performance Thermal Insulation |
Light Steel Frame Prefabricated Houses
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
AS/NZS/USA Standard Luxury Prefab Villa Or Office - Light Steel Kit Modular Home
| Steel Frame: | Wall Frame,Roof Truss,Subfloor System (if Any) |
|---|---|
| Ext. Wall Cladding: | WPC Cladding |
| Basic Insulation: | Glass Wool R2.5 |
USA Prefabricated Light Steel Framing 2-Storey Villa House With Big Windows
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Roof Truss |
|---|---|
| Roof Reinforcing Layer For Roof: | 15mm OSB Board |
| Floorplan: | Design Customization |
4 Bedroom Modern 2-Story Light Steel Frame House | Prefabricated Single Family Home
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Xps Wall Duplex Retro Earthquake Proof Luxury Prefab Houses Prefabricated Villa
| Color: | Customer Made |
|---|---|
| Product Name: | Prefab Villa,Villa Prefab Light Steel Structure High Rise Building |
| Wall: | Sandwich Panel,EPS,Real Stone Painting,XPS |
Residential Light Gauge Steel Framing: Modern Prefabricated Solutions 2 Layer Villa ISO 9001
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
Pre Built Tiny Homes On Wheels With Trailer For Airbnb
| Dry Area Flooring: | 9mm MDF Flooring |
|---|---|
| Width: | 2.35m |
| Area: | 27.58sqm |
Florida 3 Bedroom Modular Tiny Homes For Adventure Travel
| Used For: | Airbnb Cabin |
|---|---|
| External Wall Cladding: | Metal PU Sandwich Panel |
| Internal Wall Cladding: | Integrated Wall Panel |
Australia Standard Light Steel Frame Prefabricated House Modular Home Kit
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
|---|---|
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |

