All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ prefabricated mobile homes ] match 461 Products.
Prefab Light Steel Frame Studio House Home Steel Frame House Kits To Build Granny Flat
| Steel Frame: | Roof Truss, Wall Frame |
|---|---|
| Interior Wall Panel (wet Area): | 9mm CFC Sheet/integrated Wall Panel |
| Flooring For Ground Floor (wet Area): | 1.5mm Vinyl Flooring/Ceramic Tile |
3 Storey Prefabricated Apartment Buildings With Light Steel Frame House Lgs Construction
| Use: | Office,villa |
|---|---|
| Color: | Optional |
| Material: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
2 Storey Prefabricated Apartment Building In The UK – Light Steel Frame Modular Housing
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Joist |
|---|---|
| Roof: | 15mm OSB Board |
| Type: | House |
Efficient Prefabricated Apartment Buildings With Light Gauge Steel Frames In The UK
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Supply Ability: | 12000houses/year |
Light Gauge Steel Prefab Holiday Cabins: Tiny House On Trailers Log Cabin Modular Homes
| Bath: | Toilet,Bathtub,Shower |
|---|---|
| Door: | Double Glazing Alum.Door |
| Dry Area Flooring: | 9mm MDF Flooring |
Prefabricated Single-Family Home | Light Steel Frame Luxury Villa Design
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
Top Selling Prefabricated House Light Steel Frame Prefab Villa House Kits
| Project Location: South Korea: | Wall Frame, Roof Truss |
|---|---|
| ExExterior Wallterior Wall: | Ext. Wall Cladding, Vapor Barrier, Basic Insulation |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Austrila Light Steel Frame House Construction Modular Home Luxury Villa House Kits
| Project Location: South Korea: | Wall Frame, Roof Truss |
|---|---|
| ExExterior Wallterior Wall: | Ext. Wall Cladding, Vapor Barrier, Basic Insulation |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Prefabricated Modular Tiny House Expandable Cabin With Interior Decoration For Airbnb Motorhome
| Windows: | Double-glazed, Energy-efficient Windows |
|---|---|
| Productname: | Prefabricated Tiny House |
| Learn More: | Contact Us |
Light Steel Structure House Villa / Prefab Villa Pre Builtmodular Home For Office
| Frame Material: | 0.75 Mm/0.95 Mm/1.15 Mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50 Mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |

