All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ prefab steel buildings ] match 987 Products.
Light Steel Frame Prefab Villa
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
|---|---|
| Ceiling Material: | MGOboard/ Gypsum Board+others |
| Floor: | Laminate/wooden/tile |
Australia Standard Design Prefab Garden Studio Homes For Small House Kits Two Floors Of The Light Steel Prefab Modern H
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
AS/NZS Standard Light Steel Frame Prefab Villa | Modern Luxury Modular Home
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
|---|---|
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| Life Time: | 100 Years For Structure |
AS4600 Light Gauge Steel Frame Prefab Modular Cabin Hotel Unit | Wooden Bungalow | Prefabricated Home
| Insulation: | Glass Wool |
|---|---|
| Foundation: | Steel Chasis |
| Windows: | Double Glass Wool |
Modern Steel Frame Prefabricated Villa – Double Storey Luxury Hous Modular Home
| Ceiling Material: | MGO Board/12 Mm Gypsum Board |
|---|---|
| Frame Material: | 0.75 Mm/0.95 Mm/1.15 Mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| External Wall: | 100/50 Mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cem |
AS4600 Light Steel Framing Prefabricated Luxury Villa Prefab Homes
| Roof: | Asphalt Tile |
|---|---|
| Wall: | Can Choose |
| 1F Aera: | 163㎡ Square Meters |
Australia Standard Light Steel Structure Granny Flat Little Cabin Fast Build Stable House
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
|---|---|
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Light Gauge Steel Structure Prefabricated Double Prefab Home Kits modular home
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Joist |
|---|---|
| Vapor Barrier For Roof: | Normal Vapor Barrier |
| Exterior Wall Reinforcing Layer: | 15mm OSB Board |
Prefab Garden Studio Light Steel Space Homes Portable Kit Homes Kitset Homes Nz
| Roof Truss: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Exterior Wall: | Vapor Barrier,Ext. Wall Cladding, Basic Insulation |
| Interior/Partition Wall: | Interior Wall Panel (dry Area) |
AS/US Light Steel Frame Prefab Mobile Homes House Kits Panelized Home Kits
| Steel Frame: | Wall Frame,Roof Truss,Subfloor System (if Any) |
|---|---|
| Ext. Wall Cladding: | WPC Cladding |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |

