All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ luxury prefab cabin with steel frame ] match 104 Products.
Custom Design, ISO9001 Certified Prefab Wooden Bungalow, Luxury Cabin Home
| Use: | Hotel, House, Kiosk,Booth, Office, Shop, Villa, Workshop,Plant |
|---|---|
| Design: | Customer Design Available |
| Color: | Almost Any Wooden Color |
AS/NZS/USA Standard Modern Prefab Tiny House - Small Modular Home Cabin
| Business: | Enables Quickly To Create A Living Space |
|---|---|
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Joist |
| Roof: | 0.5mm Colorbond Roofing Sheet |
Prefab A Frame House Light Steel Hotel Unit Tiny Building Wooden Cabins For Holiday
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-45days |
| Payment Terms: | D/P, D/A, T/T |
Studio Shed ADUs Prefab Modern Backyard Studios Luxry Cabin Tiny Homes
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
|---|---|
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Prefab Hotel Unit Light Steel House Framing Design Tiny Building Portable Kit Homes
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Roof Truss |
|---|---|
| Exterior Wall Reinforcing Layer: | 15mm OSB Board |
| Ceiling: | 22mm Batten |
As / Us Prefab Tiny Home Kits On Trailer Ready To Ship With Bath
| Structure: | Light Steel Frame |
|---|---|
| External Wall Cladding: | Metal PU Sandwich Panel |
| Internal Wall Cladding: | Integrated Wall Panel |
Cheap Light Gauge Steel Waterproof Romantic Bungalow Easy To Install Hotel Cabin
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Prefab Hotel Unit Light Steel Space A Frame Tiny Homes Portable Kit Homes
| Wall Frame: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Vapor Barrier: | Normal Vapor Barrier |
| Skirting: | 50mm High PVC Skirting/Plywood Skirting |
AS/NZS Prefab A Frame Hosue Studio For Work Holiday Cabain Hotel Unit For Holiday
| Use: | Hotel Unit |
|---|---|
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
| Exterior Wall Cladding: | 50mm ALC Panel |
AS / US Pre Fab Tiny Homes On Trailer Ready To Ship With Bath
| Structure: | Light Steel Frame |
|---|---|
| External Wall Cladding: | Metal PU Sandwich Panel |
| Internal Wall Cladding: | Integrated Wall Panel |

