All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ luxury prefab cabin with steel frame ] match 104 Products.
High Performance Connected Modular Homes | Steel Frame Prefab Houses With Aluminium Sliding Doors
| Exterior Door: | Aluminium Sliding Doors |
|---|---|
| Lighting: | C.E , AS/NZS , UL Standard Light Or Others |
| Ceiling: | PVC Ceiling Panel |
Small House Design Sustainable Retreat Prefab Light Steel Frame House Garden Studio
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Roof Truss |
|---|---|
| Exterior Wall: | Aluminium Plastic Composite Panel |
| Colour: | Lack Blue 02 |
Tiny Homes On Wheels Under $50K Luxury Modular Tiny Houses With Llight Gauge Steel Frame
| Features:: | Tiny House On Wheels |
|---|---|
| Suitable For:: | Family Or Couple Travel |
| People:: | No Installation Required |
Luxury Holiday Cabin | Modular Home & Prefab Log Cabin Garden Shed
| Doors And Windows: | Custom Made |
|---|---|
| Exterior Door: | MDF Pocket/sliding/casement Door |
| Main Material: | Light Steel Frame |
Prefab Wooden Houses Fast Assemble Light Steel Frame Beach Bungalows With Fictional
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | WPC Board |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
"Modular Light Steel Frame Prefab Home - Travel Hotel & Camping Cabin Kit For Outdoor Living
| Use: | Hotel |
|---|---|
| Material: | Frame Mterial |
| Window: | Glass |
Space A Frame Prefab Hotel Unit Light Steel Tiny Building Portable Kit Homes
| Description An A-frame Tiny House This Is The Definitive, Modern-day Nature Seeker’s A-frame. Sparin: | AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Joist |
|---|---|
| Roof: | Vapor Barrier For Roof |
| Exterior Wall Batten: | 15mm OSB Board |
Light Steel Frame Movable Cabin Hotel Prefab Dome House Light Steel Kits Modular Home
| Use: | Hotel, House, Kiosk,Booth, Office, Shop, Villa, Workshop,Plant |
|---|---|
| Design: | Customer Design Avaliable |
| Color: | Almost Any Wooden Color |
Australia Standard Prefab House Modular Home Garden Studio For Airbnb Holiday House Kits
| Main Material: | Light Steel Frame |
|---|---|
| Wall: | Wpc Wooden Cladding |
| Ceiling: | 12mm Gypsum Board |
Luxurious Modular Homes: Prefab Garden Studios Expansive Decks For Airbnb
| Basic Insulation: | Glass Wool R2.5 |
|---|---|
| Deck: | 1.5m |
| Exterior Wall Cladding: | 8mm James Hardie Siding |

