All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ light steel frame homes ] match 1182 Products.
Mountaineer Tiny Home with Rooftop Deck the best tiny homes airbnb in light gauge steel framing system
| Structure: | Light Gauge Steel Framing System |
|---|---|
| Flooring: | HDF Flooring |
| Interior Lining: | 8mm Prefinished Lining Board |
Two Story Modular Homes Prefab Villa Steel Frame House With Beautiful Decoration
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Prefab Steel Homes Prefab Modular Home Kits AS/NZS Light Steel Frame
| Window: | PVC Sliding Window |
|---|---|
| Door: | Steel Door,Aluminum Alloy Door |
| Structure: | Galvanized Steel Frame |
WPC Cladding Ultra Modular Tiny Home Prefab Garden Studio Homes In Light Gauge Steel Frame
| Wall Frame: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Ext. Wall Cladding: | WPC Cladding |
| Ceiling Panel: | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
EU/AU/USA Standard Light Steel Framing Small Prefab Homes On Wheels With 3 Bedrooms
| Weight: | 3.5T |
|---|---|
| Bath: | Toilet,Shower |
| Cladding: | Insulated Panel |
Au/Nzs/USA Standard Modular Home Prefab Home Building Light Steel Structure Apartment
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Module Prefabricated 2 Floor Floating Homes Prefab Light Steel Metal Structure Frame
| Standard: | ISO 95001 |
|---|---|
| Size: | Customizable |
| Square Meter: | 408 Sqm |
European Quality 2story Luxury Prefab Lightweight Steel Frame Houses Modular Home
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Prefab Light Steel Frame House Cheap Earthquake prefab villa
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
2 Story Light Steel Prefabricated Woden House , White Prefab Steel House Modular Home
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |

