All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ light steel frame homes ] match 1182 Products.
Prefab Light Steel Frame Modular Home Modern Mobile Foldabe House
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | Colorbond Cladding/100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Light Steel Frame Prefab Tiny House On Wheels AISI S100 AS/NZS 4600,Australia Standard
| Main Material: | Light Steel G550GD AZ150 0.75mm |
|---|---|
| Window And Doors: | Glass Alu. Window And Laminated Door |
| Roofing: | 0.5mm Colorbond Sheet |
Australian Standard Prefabricated House Light Steel Frame House Kits Modular House
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
|---|---|
| Door: | Metal Security Door/Pvc Sliding Door |
| Roofing: | EPS Sandwich Panel/steel Roofing/asphalt |
Light Gauge Steel Framing Specifications Prerfabricated House Luxury Villa Single Family Home
| Material: | Sandwich Panel,Various Of Choice,Welded H Section Steel |
|---|---|
| Door: | Broken Aluminium Material,pvc Door,composite Door Or Aluminium Sliding Door |
| Window: | UPVC Or Aluminum Window,aluminum Alloy/PVC,Tempered Insulating Glass Or As You Choose |
Australia Standard Prefab Luxury Villa Kit With Light Steel Frame Modular Home For Family
| Structure: | Light Steel Structure |
|---|---|
| Roof: | 0.5mm Colorbond Roofing Sheet |
| Exterior Wall: | R3.5 Glass Wool*100mm |
Prefabricated Steel Frame Mini House With Laminate Flooring 110/220V/240v Electrical
| Windows: | Double-glazed Alu. Windows |
|---|---|
| Plumbing: | PEX |
| Insulation: | Glass Wool And PU Cladding |
Light Steel Frame Fast Assemble Wind Resist Prefab Luxury Villa kit
| Material: | Light Steel |
|---|---|
| Use: | Villa,House |
| Door: | Steel Security Door |
Interior door sliding roofing insulation Light Gauge Steel Frame Prefab Modular Homes
| Use: | House,Office,Hotel,Shop |
|---|---|
| Color: | Customized |
| Product Name: | 3 Bedroom Prefab Modular Home |
Custom-Designed Prefabricated Bungalow Homes Leading The Way With Light Steel Frames
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Double Garage Bungalow Modular Homes Snow Resistance , Light Steel Framing,Prefabricated Wall Panels
| Frame Material: | 0.75 Mm/0.95 Mm/1.15 Mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50 Mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |

