All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
AS/NZS Certified Light Steel Prefab Tiny Home On Wheels | Mobile House With Side Box
| Main Structure: | G550GD AZ150 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Exterior Wall: | Metal-PU Sandwich Board 16mm |
| Insulation: | No Need To Install |
AS/NZS Certified Light Steel Tiny House On Wheels – Prefab Mobile Home With Trailer
| Structure: | Light Steel Frame |
|---|---|
| External Wall: | Metal PU Sandwich Panel |
| Internal Wall: | Integrated Wall Panel |
Prefab Light Steel Frame Flat Pack Garden Studio Hotel Unit Office Kit Cabin for Sale
| Used: | Living For Fravel |
|---|---|
| Ceiling: | PVC Ceiling Panel |
| Flooring: | Wooden Or Bamboo Flooring |
High Quality Prefab House Villa With Light Steel Frame Five Story Houses With AS/US
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Light Steel Frame |
|---|---|
| External Wall: | ALC Panel, Fiber Cement Board, Hebel Panel, EPS Cement Sandwich Panel |
| Insulation: | Glass Wool/rock Wool/EPS/XPS/PU Foam |
Hurricane-Resistant Light Steel Frame Prefabricated Homes | Fast Assemble Folding House Kits
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | Colorbond Cladding/100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Australia Standard Prefab Light Gauge Steel Frame Houses Modular Homes
| Wall Material: | Alc Panel/fibre Cement Cladding+MGO Board/gypsum Board |
|---|---|
| Insulation Material: | EPS/XPS/PU Sandwich Panel Or Glass Wool |
| Ceiling Material: | MGOboard/ Gypsum Board+others |
Luxury Prefab House Villa Prefab Steel House Cost Saving Panelized Home Kits
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Light Steel Frame Prefab Homes | Hurricane-Resistant Fast Assemble Folding House Kits
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| Ceiling Material: | MGOboard/ Gypsum Board+others |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Light Gauge Steel Frame Prefab Villa Home Quick Single Family Home Apartment
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Factory Build Panelized System Steel Structure Prefab Villa | New Design Custom House
| External Wall: | 0.75mm Corten Steel Frame, Mgo Finsh |
|---|---|
| Roofing Finish: | Glav.alu. Corrugated Sheet, Colorbond |
| Internal Wall: | Wall-12mm Mgo.Flush Finsh |

