All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
AS/US Standard Light Steel Frame Prefab House Luxury Villa Panelized Home Kits
| Packaging Details: | 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
Modular Prefab Home – Light Steel Frame Camping Cabin With High-Quality Building Materials
| Material: | High-quality Timber |
|---|---|
| Windowtype: | Large Panoramic Windows |
| Electrical Cables: | Included |
Camping Cabin Prefab Light Steel Frame With High-Quality Building Materials
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 45days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
Prefab House Luxury Caibn With Light Steel Frame Modular Home For Airbnb
| Ceiling: | Custom Made |
|---|---|
| Material: | High-quality Timber |
| Lighting: | LED |
Light Steel Framing Liverpool House Modular Home Two Stories Modern Luxury Villa
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Roof Truss |
|---|---|
| Water‐Proof Layer For Roof: | Asphalt Water‐Proof Layer With Alu. Coil |
| Exterior Wall Batten: | 22mm Batten |
Foldable Movable Granny Flat – Light Steel Bunk House For Emergency Or Guest Use
| Frame Mterial: | Steel |
|---|---|
| External Wall: | EPS Sandwich Panel |
| Insulation: | EPS Sandwich Panel |
Ready-Made Home With Standard Water Supply System 2PAC Cabins And Stone Countertop EPS/Rock Wool/PU Sandwich Panel
| Material: | Steel Structure |
|---|---|
| Window: | Aluminum Alloy/PVC Window |
| Structure: | Light Steel Structure |
ICC-ES Certifcation Light Steel Frame Prefab Villa – Affordable 3 Bedroom Luxury Design
| Frame Mterial: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
2 Bedroom Prefab House With Customized Size And EPS/Rock Wool/PU Sandwich Panel Roof
| Project Address: | Sydney |
|---|---|
| Wall: | EPS/Rock Wool/PU Sandwich Panel |
| Installation: | Easy Installation |
Modular Tiny House On Wheels | Australia Standard Light Steel Framed Prefab Home
| Bedroom: | Include |
|---|---|
| Door_Type: | Solid Wood/fiberglass |
| Internal Wall Cladding: | Integrated Wall Panel |

