All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
High-End Luxury Modular Prefab Homes Apartment Community Residential Light Steel Frame Structure
| Type: | 1-story Single Family Home |
|---|---|
| 1-story Villa: | Greece |
| Insulation: | High-performance Thermal Insulation |
Affordable Prefabricated Buildings | Cabins, Granny Flats & Steel Frame Houses
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Ceiling Material: | MGOboard/ Gypsum Board+others |
Single Family Exquisite Light Steel Frame House Design For Seaside Vacation Modualr Homes
| Roof Truss: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Exterior Wall: | Ext. Wall Cladding, Vapor Barrier, Basic Insulation |
| Interior Wall Panel: | Dry Area, Wet Area |
Prefab Light Steel Frame Overwater Bungalows Modular Hotel Unit Lodges Cabin
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
UK 2-Storey Prefab Apartment Buildings | Light Steel Frame Housing
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Roof: | Steel Fascia Board |
| Exterior Wall Batten: | 22mm Batten |
AS/US Light Prefab Steel House Good Earthquake Proof Prefab Metal Buildings
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Australia Standard Light Steel Frame Prefab Apartment Buildings Prefab Contemporary Modular Build
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
Energy Saving Affordable Prefab House Steel Structure Modualr Home Prefabricated Townhouse
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
Light Steel Frame Prefab Homes Folding System Houses Modern Deisgn For Hotel Units
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Roofing Tile: | 0.5mm Colorbond Roofing Sheet |
| Fascia Board: | Steel Fascia Board |
Modular Home Prefab Garden Studio With Light Steel Frame Tiny Cabins For Sale
| Bathroom: | Toilet,Shower, Bathtub (if Any) |
|---|---|
| Durtain: | Electric Curtains |
| Other Fitting: | Toilet, Washbasin,shower ,kitchen,etc |

