All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ steel frame houses ] match 1197 Products.
Cyclone proof, Australian Standard Light Steel Framing Wooden Bungalow
| Frame Material: | 0.75 Mm/0.95 Mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
High Quality Villa Wooden House Luxury AS/NZS Prefabricated Light Steel Frame Houses
| Main Structure: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Wall Material: | ALC Panel/fiber Cement Cladding+MGO Board/gypsum Board |
| Insulation Material: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Eps Sandwich Panel Prefab Villa
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | Colorbond Cladding/100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Steel Frame Eps Sandwich Tile Duplex Prefab Home Kits Ultra Modern Prefab Homes
| Use: | Villa,House |
|---|---|
| Material: | Steel,Sandwich Panel,Various Of Choice |
| Color: | Customer Made |
Modern Steel Frame Prefabricated Villa – Double Storey Luxury Hous Modular Home
| Ceiling Material: | MGO Board/12 Mm Gypsum Board |
|---|---|
| Frame Material: | 0.75 Mm/0.95 Mm/1.15 Mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| External Wall: | 100/50 Mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cem |
Prefab House With Large Windows | Modular Light Steel Frame Kit Home
| Use: | House,Villa,Office |
|---|---|
| Color: | White,can Be Customized |
| Size: | Costomers' Requirements,standard Or Customized |
Australian Standard Glass Windows Metal Security Door Light Steel Structure Prefab Homes
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
|---|---|
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
| Ceiling Material: | MGOboard/ Gypsum Board+others |
Light Steel Wooden House Bungalow / Luxury Beach Bungalows For Thailand Cook Islands
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
"Modular Light Steel Frame Prefab Home - Travel Hotel & Camping Cabin Kit For Outdoor Living
| Use: | Hotel |
|---|---|
| Material: | Frame Mterial |
| Window: | Glass |
Australia Standard Prefab Luxury Villa Kit With Light Steel Frame Modular Home For Family
| Structure: | Light Steel Structure |
|---|---|
| Roof: | 0.5mm Colorbond Roofing Sheet |
| Exterior Wall: | R3.5 Glass Wool*100mm |

