All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ steel frame houses ] match 1206 Products.
Prefabricated Mini House Modular Prefabricated Light Steel Structure Tiny House On Wheels
| Style: | Modern |
|---|---|
| Electrical: | 110/220V/240v |
| Flooring: | Laminate |
SAA Earthquake Proof Steel Prefab House Kits With Garage , ETC Yellow Pre House
| Roofing: | Asphalt Shingle |
|---|---|
| Ceiling: | 12mm MGO Board |
| Exterior Wall: | Pvc Clading (different Color) |
Light Gauge Steel Frame Pre Manufactured mobile Homes Modern Prefab House Kits
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | Colorbond Cladding/100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Resort Hotel Garden Studios: Prefab Light Gauge Steel Cabins Ready To Build Modular Home
| Use: | Hotel |
|---|---|
| Wall Frame: | AZ150 G550 Zinc & Alu. Coated Steel 0.75mm |
| Ceiling: | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Australian Light Steel Framing Project Prefab Modular House Kit LGFS House Custom Design
| Structure: | S1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Joist AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Roof Truss Roof Reinforcing Layer For Roof 15mm OSB Board Vapor Barrier For Roof Normal Vapor Barrier Water‐Proof Layer For Roof Asphalt Water |
|---|---|
| Vapor Barrier For Roof: | Normal Vapor Barrier |
| Roofing Tile: | 0.5mm Colorbond Roofing Sheet |
NS/US Standard Prefabricated Steel House Light Steel Frame Movable Apartment Custom House With New Design
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Exterior Wall: | WPC Cladding, Normal Vapor Barrier,Glass Wool R2.5 |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
AS US Standard G550 Light Gauge Steel Frame Prefab Mobile House Granny Flat ADU Portable Home
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Ext. Wall Cladding: | Normal Vapor Barrier |
| Corner Line: | 50mm PVC Conic/gypsum Conic |
Prefab Steel Modular Home Wooden Bungalow With Light Steel Frame A House For Holiday
| Doors: | Alum. Frame Glass Doors |
|---|---|
| Flooring: | 18mm CFC Sheet |
| Ceiling Panel: | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Prefabricated Prefabricated House Building Light Steel Prefab Home Beautiful Wooden Bunglalow
| Project Location: South Korea: | Wall Frame, Roof Truss |
|---|---|
| ExExterior Wallterior Wall: | Ext. Wall Cladding, Vapor Barrier, Basic Insulation |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Light Steel Frame Wooden Beach Bungalows | Maldives Hotel With Kitchen & Outdoor Shower
| External Wall: | 100 Or 50 Mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
|---|---|
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
| Frame Material: | 0.75 Mm/0.95 Mm/1.15 Mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |

