All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ steel frame houses ] match 1197 Products.
Resort Hotel Garden Studios: Prefab Light Gauge Steel Cabins Ready To Build Modular Home
| Use: | Hotel |
|---|---|
| Wall Frame: | AZ150 G550 Zinc & Alu. Coated Steel 0.75mm |
| Ceiling: | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Prefab Garden Studio Light Steel Space Steel Frame Building Design
| Wall Frame: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Vapor Barrier: | Normal Vapor Barrier |
| Flooring For Ground Floor (wet Area): | 1.5mm Vinyl Flooring/Ceramic Tile |
Australian Light Steel Framing Project Prefab Modular House Kit LGFS House Custom Design
| Structure: | S1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Joist AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Roof Truss Roof Reinforcing Layer For Roof 15mm OSB Board Vapor Barrier For Roof Normal Vapor Barrier Water‐Proof Layer For Roof Asphalt Water |
|---|---|
| Vapor Barrier For Roof: | Normal Vapor Barrier |
| Roofing Tile: | 0.5mm Colorbond Roofing Sheet |
NS/US Standard Prefabricated Steel House Light Steel Frame Movable Apartment Custom House With New Design
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Exterior Wall: | WPC Cladding, Normal Vapor Barrier,Glass Wool R2.5 |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
AS US Standard G550 Light Gauge Steel Frame Prefab Mobile House Granny Flat ADU Portable Home
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Ext. Wall Cladding: | Normal Vapor Barrier |
| Corner Line: | 50mm PVC Conic/gypsum Conic |
Modular Prefabricated Light Steel Structure Tiny House On Wheels: The Ultimate Travel Companion
| Structure: | Light Steel Structure |
|---|---|
| Roof: | Vapor Barrier For Roof |
| Vapor Barrier For Roof: | Customizable |
Prefab Steel Modular Home Wooden Bungalow With Light Steel Frame A House For Holiday
| Doors: | Alum. Frame Glass Doors |
|---|---|
| Flooring: | 18mm CFC Sheet |
| Ceiling Panel: | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Customizable Cheap Tiny Houses On Wheels With Light Gauge Steel Frame modular home Australia Standard
| Main Structure: | Vinyl Flooring |
|---|---|
| Roofing Tile: | 0.5mm Colorbond Sheet |
| Bed Room: | 3 |
Modular Prefabricated House Tiny Houses On Wheels For Rent Light Gauge Steel Frame
| Main Structure: | Vinyl Flooring |
|---|---|
| Roofing Tile: | 0.5mm Colorbond Sheet |
| Bed Room: | 3 |
Prefabricated Prefabricated House Building Light Steel Prefab Home Beautiful Wooden Bunglalow
| Project Location: South Korea: | Wall Frame, Roof Truss |
|---|---|
| ExExterior Wallterior Wall: | Ext. Wall Cladding, Vapor Barrier, Basic Insulation |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |

