All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ steel frame buildings ] match 1053 Products.
Space A Frame Prefab Hotel Unit Light Steel Tiny Building Portable Kit Homes
| Description An A-frame Tiny House This Is The Definitive, Modern-day Nature Seeker’s A-frame. Sparin: | AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Joist |
|---|---|
| Roof: | Vapor Barrier For Roof |
| Exterior Wall Batten: | 15mm OSB Board |
Prefab Hotel Unit Light Steel Space A Frame Tiny Building Kitset Homes Nz
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Insulation Inside Steel Frame: | R3.5 Glass Wool*100mm |
| Ceiling: | 9mm Gypsum Board |
Light Steel Frame Prefabricated House Buildings Low-Cost Steel Frame Prefab Apartment
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/fibre Cement |
Prefab Apartment Buildings / 3 Storey Prefabricated Buildings With Light Steel Frame House
| Frame Mterial: | Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | ALC Panel/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Light Steel Frame Structure Prefab SOHO Dormitory Apartments | Custom Buildings For Sale
| Use: | Hotel,House,Office |
|---|---|
| Color: | Optional |
| Window: | Aluminum Window |
Mountaineer Tiny Home with Rooftop Deck the best tiny homes airbnb in light gauge steel framing system
| Structure: | Light Gauge Steel Framing System |
|---|---|
| Flooring: | HDF Flooring |
| Interior Lining: | 8mm Prefinished Lining Board |
Architecture Prefab Steel House 1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Energy Saving Affordable Prefab Modular Home Kit Steel Structure Villa Prefabricated Villas
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
|---|---|
| Floor: | Laminate/wooden/tile |
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
2 Story Light Steel Prefabricated Woden House , White Prefab Steel House Modular Home
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Prefabricated House , Light Steel Modular Villa , Portal Frame Buildings With OSB Bord
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |

