All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ steel building houses ] match 1087 Products.
Compact Traveler'S Retreat: Florida Style Tiny House On Wheels, Ready To Ship
| Bedroom: | 2 Bedroom |
|---|---|
| Application: | Hotel,Park,Granny Flat,ADU |
| Style: | Tiny House |
Tiny House Mobile Home Ready To Ship Wheel On Wheels Car Travel Container Florida
| Application: | Park,hotel,camping |
|---|---|
| Style: | Tiny House On Wheels |
| Transportable: | Yes, Designed For Easy Transport |
Modular Prefab Home – Light Steel Frame Camping Cabin With High-Quality Building Materials
| Material: | High-quality Timber |
|---|---|
| Windowtype: | Large Panoramic Windows |
| Electrical Cables: | Included |
Prefabricated Modular Tiny House Expandable Cabin With Interior Decoration For Airbnb Motorhome
| Windows: | Double-glazed, Energy-efficient Windows |
|---|---|
| Productname: | Prefabricated Tiny House |
| Learn More: | Contact Us |
Kit Form Steel Frame Prefab Modular Homes Prefab Loft House PVC Ceiling Panel
| Exterior Door: | Aluminium Sliding Doors |
|---|---|
| Lighting: | C.E , AS/NZS , UL Standard Light Or Others |
| Ceiling: | PVC Ceiling Panel |
Prefab House With Large Windows | Modular Light Steel Frame Kit Home
| Use: | House,Villa,Office |
|---|---|
| Color: | White,can Be Customized |
| Size: | Costomers' Requirements,standard Or Customized |
Luxurious Prefabricated Steel House Kits Light Steel Frame Good Earthquake Proof
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Exterior Wall: | Ext. Wall Cladding,Vapor Barrier,Basic Insulation |
| Interior Wall Panel: | Dry Area & Wet Area |
Australian Stander Light Steel Framing Project Prefab A Kitset Homes Panelized
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Roof Reinforcing Layer For Roof: | 15mm OSB Board |
| Insulation Inside Steel Frame: | R3.5 Glass Wool*100mm |
Light Steel Frame Prefab House, Hotel Unit, Tiny Home, Dome House, A Frame House
| Steel Frame: | Wall Frame, Roof Truss, Subfloor System (if Any) |
|---|---|
| Exterior Wall: | Ext. Wall Cladding, Vapor Barrier,Basic Insulation |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
NZ Light Steel Frame Prefab Wooden Home Beach Bungalows Office Light Steel House Kits
| Steel Frame: | AS1397 G550 Z275 |
|---|---|
| Exterior Wall: | Ext. Wall Cladding |
| Interior Wall Panel: | 9mm CFC Sheet, Integrated Wall Panel |

