All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ prefab steel buildings ] match 987 Products.
Modern Prefab Light Gauge Steel Cabins: Perfect For Resort Hotels And Garden Studios
| Main Structure: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Wall Cladding: | WPC Board, Wooden Design Cladding |
| Appliance: | Resort, Hotel, Holiday, Airbnb, Rent, Live, Resell, Garden |
Build Faster & Stronger Prefab Light Gauge Steel Frame Single Family Home Bungalow House Kits
| Structure: | Light Steel Frame House |
|---|---|
| Windows: | Double Glazing Alum.Door |
| Fascia Board: | Steel Fascia Board |
High Quality Prefab Sandwich Panel House Steel Structure Prefabricated Hotel Unit
| Product Name: | Luxury Prefab Hotel |
|---|---|
| Use: | Hotel, Holiday House |
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
EU Prefabricated Light Steel Framing 2-Storey Modular Home With Big Windows Assisi Villa
| Name: | Assisi Villa |
|---|---|
| Color: | The Color Of The Light Steel |
| Application: | Housing Architecture |
Double Storey Villa / Prefabricated / Light Gauge Steel / Cold - Formed Steel
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Roof: | 0.5mm Colorbond Roofing Sheet |
| Exterior Wall: | 15mm CFC Sheet (High Density) |
EU/AU Standard Light Steel Frame Mobile House Prefab Modern Mobile Homes
| Wall Frame: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Basic Insulation: | Glass Wool R2.5 |
| Interior Wall Finish: | Integrated Wall Panel |
AS/NZS/USA Standard Prefab Light Steel Frame House With Garden Terrace
| Model: | Star-Rated Hotel-T2 |
|---|---|
| Floorplan: | T |
| Size: | L12700×W7700mm |
Prefab Modular Mansion With Swimming Pool Pre-Fabricated Luxury Villa
| Standard: | AS/US |
|---|---|
| Size: | Customizable |
| Square Meter: | 205㎡, 300㎡, 450㎡ Or As Customized |
Affordable AS4600 Light Gauge Steel Framed Modular Homes Prefabricated House For Modern Villa
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Residential Light Gauge Steel Framing: Modern Prefabricated Solutions With Long Lifetime
| Frame Mterial: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |

