All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ prefab steel buildings ] match 987 Products.
Fiber Cement Board Luxury Prefab Houses Ultra Modern Prefab Homes Prefab Home Kits
| Product Name: | Villa Houses Luxury,Villa Prefab Light Steel Structure High Rise Building,Steel Structure Building |
|---|---|
| Material: | Steel,Sandwich Panel,Welded H Section Steel |
| Window: | Aluminum Alloy Window,aluminum Alloy/PVC |
Factory Build Panelized System Steel Structure Prefab Villa | New Design Custom House
| External Wall: | 0.75mm Corten Steel Frame, Mgo Finsh |
|---|---|
| Roofing Finish: | Glav.alu. Corrugated Sheet, Colorbond |
| Internal Wall: | Wall-12mm Mgo.Flush Finsh |
AS/NZS Standard Bungalow Prefab Tiny Homes Modern Prefab Dome Chalet Football House
| Use: | Hotel |
|---|---|
| Color: | Can Be Customized |
| Door: | Steel Door |
2 Storey Modular Home Luxury Prefab Light Gauge Steel Frame House With Australian Standard
| Roof: | Roofing Tile |
|---|---|
| Fascia Board: | Steel Fascia Board |
| Exterior Wall Cladding: | 50mm ALC Panel |
Energy Saving Affordable Prefab House Steel Structure Modualr Home Prefabricated Townhouse
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
Australian Light Steel Framing Project Prefab Modular House Kit LGFS House Custom Design
| Structure: | S1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Joist AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Roof Truss Roof Reinforcing Layer For Roof 15mm OSB Board Vapor Barrier For Roof Normal Vapor Barrier Water‐Proof Layer For Roof Asphalt Water |
|---|---|
| Vapor Barrier For Roof: | Normal Vapor Barrier |
| Roofing Tile: | 0.5mm Colorbond Roofing Sheet |
Structures AU NZ Standard Light Steel Frame House To Build Cheap Earthquake Prefab Villa
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Roof Reinforcing Layer For Roof: | 15mm OSB Board |
| Roofing Tile: | Colorbond Roofing Sheet |
Australia Standard Steel Frame Prefab House Apartment Hotel Buildings Low Cost House Kits
| Main Structure: | Light Steel Frame |
|---|---|
| Door: | Steel Security Door/WPC Or Wooden Door |
| Insulation Material: | Glass Wool Or Also EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Prefab Modular USA Standard Customized Luxury House For Families Light Guage Steel Custom House
| External Wall: | 100/50 Mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cem |
|---|---|
| Other Fitting: | Toilet, Washbasin,shower ,kitchen,etc |
| Ceiling Material: | MGOboard/ Gypsum Board+others |
AS/NZS/USA Certified Modular Prefab Light Steel Home Kit - Space Frame Building For Kitset Homes
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Roof: | 15mm OSB Board |
| Fascia Board: | Steel Fascia Board |

