All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ prefab a frame house light steel ] match 1080 Products.
Prefabricated Prefabricated House Building Light Steel Prefab Home Beautiful Wooden Bunglalow
| Project Location: South Korea: | Wall Frame, Roof Truss |
|---|---|
| ExExterior Wallterior Wall: | Ext. Wall Cladding, Vapor Barrier, Basic Insulation |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Prefab House Modular Tiny House On Wheels With As/US Standard Light Steel Frame
| Keywords: | Tiny House On Wheels |
|---|---|
| Frame Material: | Light Gauge Steel |
| Keyword: | Tiny Houses On Wheels |
Recyclable Wind Resistance Green Prefab Homes Light Steel Prefab Home Kits
| Frame Material: | 0.75 Mm/0.95 Mm/1.15 Mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50 Mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Prefab Cabin Apple House Aluminum Sliding Doors Steel Frame Prefab Modular Homes
| Exterior Door: | Aluminium Sliding Doors |
|---|---|
| Lighting: | C.E , AS/NZS , UL Standard Light Or Others |
| Ceiling: | PVC Ceiling Panel |
"Modular Light Steel Frame Prefab Home - Travel Hotel & Camping Cabin Kit For Outdoor Living
| Use: | Hotel |
|---|---|
| Material: | Frame Mterial |
| Window: | Glass |
Luxury Prefabricated Luxury Villa Light Steel Framing Prefab House US
| Interior Lining: | Fiber Cement Board |
|---|---|
| Insulation: | High Performance Glass Wool |
| Flooring: | Wooden Or Bamboo Flooring |
Prefab Light Steel Space Frame Building For Light Weight Steel Construction Modular Home
| Water‐Proof Layer for roof: | Asphalt Water‐Proof Layer With Alu. Coil |
|---|---|
| Fascia Board: | Steel Fascia Board |
| Exterior wall batten: | 22mm Batten |
Prefab Light Steel Frame Modular House Lightweight Steel Houses Kits To Build
| Steel Frame: | Wall Frame,Roof Truss,Subfloor System (if Any) |
|---|---|
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
| Corner Line: | 50mm PVC Conic/gypsum Conic |
Light Steel Frame Prefab House, Hotel Unit, Tiny Home, Dome House, A Frame House
| Steel Frame: | Wall Frame, Roof Truss, Subfloor System (if Any) |
|---|---|
| Exterior Wall: | Ext. Wall Cladding, Vapor Barrier,Basic Insulation |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Light Steel Frame Prefab Modular Homes House Mobile Kits Foldable House
| Interior Lining: | 8mm Fiber Cement Board |
|---|---|
| Flooring: | 9mm Laminated Flooring |
| Cornering:: | 90mm Coved Plasterboard Cornice |

