All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ prefab a frame house light steel ] match 1080 Products.
Light Steel Structure Prefab Luxury Villa House
| Main Structure: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Insulation Material: | EPS/XPS/PU Sandwich Panel Or Glass Wool |
| Window: | Aluminum Alloy/PVC |
Modern Prefab Light Steel Frame House Villa Apartment Roof EPS Sandwich Panel For Living
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
AS/NZS/USA Standard Prefab Light Steel Frame House For Living Luxury Modular Hotel Unit
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 |
|---|---|
| Roof Reinforcing Layer For Roof: | 15mm OSB Board |
| Roofing Tile: | Stone Coated Steel Roofing Tile |
Light Steel Prefab Tiny House With Metal PU Sandwich Panel Wall And Trailer
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Joist |
|---|---|
| Chassis: | Dedicated Custom Chassis |
| Roof: | 6mm CFC Sheet |
Tiny Houses Under $15,000 – Affordable Prefab And Mobile Homes Light Gauge Steel AS/NZS/USA STANDARD
| Features:: | Tiny House On Wheels |
|---|---|
| Learn More:: | Contact Us |
| Suitable For:: | Family Or Couple Travel |
ICC EN-1090 Prefab Light Steel Framing Modular Prefab Luxury Container House 3D Design
| Prefab Houses: | 4 Bedrooms Luxury Villa |
|---|---|
| Stye: | Prefab Metal Buildings |
| Windows: | Doubel Glass PVC Sliding Windows |
NZ / AS Prefab Modular Tiny House Kit Luxury Prefab Tiny House On Wheels
| Brand: | DEEPBLUE SMARTHOUSE |
|---|---|
| Name: | Queensland |
| Size: | 2.35*8m |
ICC-ES Certification Luxury Two-storey Modular Home Modern Mobile Prefab Light Stee kits
| Type: | Prefab Villa |
|---|---|
| Plumbing: | Water Supply Pipes, Ewage Pipes |
| Insulation: | High-performance Thermal Insulation |
Contemporary Modular Homes / Light Gauge Steel Prefab Villa / Prefabricated House kti
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50 Mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Light Steel Prefab Container Homes / Prefabricated Home Kits For Living
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
|---|---|
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |

