All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ modular steel prefab homes ] match 659 Products.
Prefabricated House Kits House , Light Steel Structure Wooden House , Different Color Ceiling
| Eterior Wall: | WPC Board/ Solid Wood |
|---|---|
| Interior Wall: | Pvc Board/ Solid Wood |
| Roofing Tile: | Colorbond/Asphalt Shingle |
Light Steel Modern Modular Homes Easy And Quick Installation House Granny Flat
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Floor: | Laminate/wooden/tile |
Australian Standard Prefab Light Guage Steel Frame House 2nd Floor Apartment
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Roof Truss |
|---|---|
| Roof Reinforcing Layer For Roof: | 15mm OSB Board |
| Roof Batten: | 35mm Batten |
Prefabricated Modular Home Tiny Home On Wheels With Light Steel Frame Modular Home
| Bathroom: | Shower, Toilet, Vanity Set |
|---|---|
| Windows: | Double Glazing Alum.Window |
| Exterior Wall: | Metal-PU Sandwich Board 16mm |
Modern Cheap Prefab Steel Structure Building Prefabricated House With Panelized System
| Outside Wall: | Metal Sheet |
|---|---|
| Exterior Wall Cladding: | 50mm ALC Panel |
| Application Fields: | Industrial/Commercial/Residential |
Light Steel Mobile Modern Container Homes Prefabricated Homes White One Layer House
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
EU/AU/USA Standard Prefabricated Modular Home Tiny Home On Wheels With Three Bedrooms In A Backyard
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
Premium Modular Container Homes Australia Custom Granny Flats ADU Steel House
| Features: | Folding Technology Patent |
|---|---|
| Applicable To:: | Granny Flat /ADU |
| Ceiling Panel: | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Hurricane Proof Prefab Bungalow , Overwater Bungalow Prefab Wooden House
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Prefabricated Rural Villa With Light Steel Frame , Quick Assemble Prefab Modular Housing
| Use: | House,Hotel,Office,Villa |
|---|---|
| Size: | Can Be Designed,Can Be Customized |
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |

