All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ modular steel prefab homes ] match 659 Products.
Economic Preferred Modern Modular Homes Kits With Finished Surface Panelized House
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Tropical Moisture Ventilation Overwater Bungalow / Modular Bungalow Homes
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm Steel Frame |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Prefabricated Tiny House On Wheels | Modular Light Steel Frame With Engineered Framing System
| Main Material: | Light Steel Structure |
|---|---|
| Flooring: | WPC Flooring |
| Exterior Wall Color: | Options |
Au Nzs Ce USA Standard Light Steel Framing Liverpool Oslo Luxury Villa
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Roof Reinforcing Layer For Roof: | 15mm OSB Board |
| Roofing Tile: | 0.5mm Colorbond Roofing Sheet |
Top Prefabricated House Manufacturers Discover Our Award Winning Designs Modular House Apartment
| Flooring: | CFC Floor Board, Porcelain Tile, MDF Flooring, Or Others |
|---|---|
| Roof Batten: | 35mm Batten |
| Main Materials: | Light Steel Frame |
NZ / AS Prefab Modern 3 Bedroom Steel Structure Prefabricated Villa Modular House
| Type: | Single Family Homes |
|---|---|
| Structure: | Light Steel Frame House |
| Bedroom: | 4 |
Steel Building Kits USA Standard & Prefab Mansions - Luxury Customized Villa Solutions
| Foundationtype: | Concrete Slab Or Pier Foundation |
|---|---|
| Doors: | Pre-installed Steel Or Wooden Doors |
| External Wall Clading: | 50mm ALC Board |
White Eco Friendly Prefabricated Mobile Homes / Light Steel Log Mobile Homes
| Main Structure: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Wall Cladding: | Colorbond+MGO Board/gypsum Board |
| Insulation Material: | Glass Wool Or Also EPS/XPS/PU Sandwich |
Custom European Style Light Steel Frame Mobile Home | Colorbond Roof, Moistureproof, Wooden Cladding
| Main Structure: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Roof: | EPS Sandwich Panel/steel Roofing/asphalt Shingle |
| Flooring: | Laminate Flooring/wooden/PVC Carpet |
Light Steel Australian Mining Preferred Modern Modular Homes Granny Flat ADU
| External Wall: | 100 Or 50 Mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
|---|---|
| Frame Material: | 0.75 Mm/ 0.95 Mm/1.15 Mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |

