All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ modular prefab homes ] match 659 Products.
AS/NZS Style Light Steel Villa / Light Steel Frame Pre Manufactured Homes
| Frame Mterial: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
US Standard Prefab House Light Steel Structure Luxury Villa Prefabricated Residential Home
| Main Structure: | Light Gauge Steel Structure |
|---|---|
| Total Area: | 222㎡ |
| Stories: | 2 |
Prefabricated Light Steel Homes: Earthquake Proof Residential Steel House Construction
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
AS/NZS Light Gauge Steel Luxury Prefabricated Modular Houses For Sale
| Main Structure: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Bedroom: | 4 |
| Bathroom: | 5 |
High Quality Prefab House Villa With Light Steel Frame Five Story Houses With AS/US
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Light Steel Frame |
|---|---|
| External Wall: | ALC Panel, Fiber Cement Board, Hebel Panel, EPS Cement Sandwich Panel |
| Insulation: | Glass Wool/rock Wool/EPS/XPS/PU Foam |
Highly Customizable Light Gauge Steel Construction Modular Houses AS/NZS
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
Australia Granny Flat Prefabricated Houses Modular Villas For Folding House
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
|---|---|
| Underneath Of Ground Floor (If Any): | 15mm CFC Sheet |
| Ceiling Panel: | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Australia Granny Flat Prefabricated Houses Modular Villas For Folding House
| Features: | Folding Technology Patent |
|---|---|
| Applicable To:: | Granny Flat /ADU |
| Ceiling Panel: | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Modern Prefabricated House Villas With High Ceiling | Customizable & Affordable Modular Home
| Packaging Details: | 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
Alu.Casement Door Laminate Flooring Tiny Living Home Solutions Modular Home
| Electrical: | 110/220V/240v |
|---|---|
| Cooling: | Air Conditioning Optional |
| Windows: | Double Glazing Alum.Door |

