All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ modular prefab homes ] match 659 Products.
Sustainable Light Gauge Steel Frame AS4600 Prefabricated Homes And Apartments
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Small House Kit Mobile Light Steel Home Garden Studio Prefabricated 20sqm Size
| Size: | 20sqm |
|---|---|
| Keywood: | Wooden House Kit |
| Usage: | Holiday/resort/office |
Wood Assembled Houses Portable Cabins Modular Cottages With Light Steel Frame
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
Modern Prefabricated Homes Superior Quality Light Steel Frame AS / NZS
| Flooring: | CFC Floor Board, Porcelain Tile, MDF Flooring, Or Others |
|---|---|
| Roof Batten: | 35mm Batten |
| Main Materials: | Light Steel Frame |
Exterior Wall Cladding 50mm ALC Panel modular bungalow for Long Lasting Protection
| Project Location: | Tahiti |
|---|---|
| Exterior Wall Color: | Options |
| Windows: | Double Glazing Alum.Door |
Au/USA Standard Light Steel Framing Prefab House Wooden House Resort Bunglalow
| Project Location: South Korea: | Wall Frame, Roof Truss |
|---|---|
| ExExterior Wallterior Wall: | Ext. Wall Cladding, Vapor Barrier, Basic Insulation |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Custom Prebuilt Steel Structure Modular Homes - Advanced Light Gauge Steel Framing
| Packaging Details: | 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
Austraila Standard Prefabricated Light Steel Frame Modular Home China Panelized System
| Design: | Modern |
|---|---|
| Roofing: | Steel Roofing/asphalt,truss,glass Wool |
| Durability: | Designed To Withstand Earthquakes And Strong Winds |
Earthquake Proof Prefabricated House Kits , Low Cost Modular Homes / tiny house
| Frame Mterial: | 0.75mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| Roofing: | 0.5mm Colorbond (different Color Can Be Chosen) |
| Ceiling: | 12mm MGO Board |
ICC EN-1090 prefabricated light steel Villa / Light Steel Frame Pre Manufactured Homes
| Frame Mterial: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |

