All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ light steel frame homes ] match 1186 Products.
Australia Granny Flat Prefabricated Houses Modular Villas For Folding House
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
|---|---|
| Underneath Of Ground Floor (If Any): | 15mm CFC Sheet |
| Ceiling Panel: | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Australia Granny Flat Prefabricated Houses Modular Villas For Folding House
| Features: | Folding Technology Patent |
|---|---|
| Applicable To:: | Granny Flat /ADU |
| Ceiling Panel: | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Energy Saving Prefabricated Australia Granny Flats / House For Holiday Living
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
|---|---|
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Prefabricated Tiny House With 110/220V/240v Electrical Glass Wool And PU Cladding Insulation
| Size: | 2.35*7.8m |
|---|---|
| Dry Area Flooring: | 9mm MDF Flooring |
| Heating: | Electric |
Prefabricated House US Standard Cheap Double Storey Tiny House On Wheels
| Dry Area Flooring: | 9mm MDF Flooring |
|---|---|
| Ceiling Panel: | 10mm Integrated Wall Panel |
| Axleandwheel: | All Axles Areequipped With Electricbrakes. |
Luxe Glamping Prefabricated Houses Custom Tiny House On Wheels For Hotels / Camping / Rental
| Project Site: | Australia |
|---|---|
| Size: | 2350*8000mm |
| Area: | 18.8sqm |
10mm MDF Flooring Dry Area Flooring Luxury Prefab Tiny House On Wheels
| Project Site: | Australia |
|---|---|
| Size: | 2.35*8m |
| Main Structure: | G550GD AZ150 Light Steel 0.75mm |
Bali Holiday Retreat: Prefabricated Wooden Beach Bungalows By ETC Hom
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
|---|---|
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Modern Prefab House Kits
| Frame Mterial: | 0.95mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| Roofing: | Asphalt Shingle |
| Ceiling: | 12mm MGO Board |
Xps Wall Duplex Retro Earthquake Proof Luxury Prefab Houses Prefabricated Villa
| Color: | Customer Made |
|---|---|
| Product Name: | Prefab Villa,Villa Prefab Light Steel Structure High Rise Building |
| Wall: | Sandwich Panel,EPS,Real Stone Painting,XPS |

