All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ steel frame houses ] match 1197 Products.
High Performance Connected Modular Homes | Steel Frame Prefab Houses With Aluminium Sliding Doors
| Exterior Door: | Aluminium Sliding Doors |
|---|---|
| Lighting: | C.E , AS/NZS , UL Standard Light Or Others |
| Ceiling: | PVC Ceiling Panel |
Light Steel Structure Prefab Luxury Villa House
| Main Structure: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Insulation Material: | EPS/XPS/PU Sandwich Panel Or Glass Wool |
| Window: | Aluminum Alloy/PVC |
Australia Standard Affordable Prefab House Steel Structure Villa Sintgle Family Home
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
AS/NZS Light Gauge Steel Prefabricated Homes Luxury Prefab Modular Home Kits
| Type: | Modular Building Mobile House Light Gauge Steel Framing |
|---|---|
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
Heat Prefab Villa Modular Home Kit With Ligth Steel Frame ICC EN-1090
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Roof Truss |
|---|---|
| Roof: | 35mm Batten |
| Exterior Wall: | 8mm James Hardie Siding |
EU/AU Standard Light Steel Frame Mobile House Prefab Modern Mobile Homes
| Wall Frame: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Basic Insulation: | Glass Wool R2.5 |
| Interior Wall Finish: | Integrated Wall Panel |
Cost Of Ready-Made Steel Frame Prefab Tiny House On Wheels With Trailer
| Roof: | Roof Reinforcing Layer For Roof |
|---|---|
| Flooring: | 9mm Laminated Flooring |
| Size: | 2.35*7.4M |
AS/NZS Prefab Light Guage Steel Frame House Panelized System 2nd Floor Town House
| Design: | Modern Design |
|---|---|
| Door: | Australian Standard Alum. Sliding Door |
| Floor: | 2 Floors |
European Customized 2 Story Luxury Prefab Steel Frame Homes Built With Australian Standards
| Door: | Aluminum Alloy |
|---|---|
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Roof Truss |
| Installation: | Easy |
Modular Tiny House On Wheels | Australia Standard Light Steel Framed Prefab Home
| Bedroom: | Include |
|---|---|
| Door_Type: | Solid Wood/fiberglass |
| Internal Wall Cladding: | Integrated Wall Panel |

