All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ steel frame houses ] match 1206 Products.
Prefab House Modular Tiny House On Wheels With As/US Standard Light Steel Frame
| Keywords: | Tiny House On Wheels |
|---|---|
| Frame Material: | Light Gauge Steel |
| Keyword: | Tiny Houses On Wheels |
Two Storey Light Gauge Steel Villa With Light Weight And Quick Assemble Park Home
| Use: | House,Hotel,Villa,Office |
|---|---|
| Color: | Customer Made |
| Material: | Sandwich Panel,light Steel Frame |
Australia Standard Portable Kit Home , Light Steel Frame House , Easy To Installation
| Frame Mterial: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
One Bedroom Steel Beach Bungalow , Small Prefab House Kits , LIght Steel Foundation
| Foundation: | H Beam And Light Steel Foundation |
|---|---|
| Floor: | 12mm MGO Board And Laminate Board |
| Exterior Wall: | WPC Board And OSB Board |
Eco Steel Frame Prefab House Lightweight Modern Modular Home
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
High-End Prefab Villa With Light Gauge Steel Framing Eps Sandwich Panel
| Use: | Villa,House |
|---|---|
| Material: | Steel,Sandwich Panel,Welded H Section Steel |
| Door: | Steel Security Door,Aluminum Alloy Door |
Actory Price Modern Prefab Mobile Homes | Light Steel Frame ADU Granny Flat
| Wall Frame: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Ext. Wall Cladding: | WPC Cladding |
| Interior Wall Finish: | Integrated Wall Panel |
Factory Price Light Steel Frame ADU | Modern Prefab Mobile Granny Flat
| Wall Frame: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Floor System: | Underneath Of Ground Floor |
| Ceiling Panel: | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
ICC ES Light Gauge Steel Frame Prefab Overwater Bungalows Garden/Yard Studio
| Main Steel Structure System: | AS1397 G550 AZ150 0.95mm Steel Frame |
|---|---|
| Roofing System: | 35mm Batten |
| Vapor Barrior: | Normal Vapor Barrier |
Affordable Tiny Homes On Wheels With Light Steel Frame Prefab Cabins With AS/US
| Exterior Door: | Australian Standard Alum Casment Door |
|---|---|
| Floor: | 15mm Fiber Cement Board |
| Interior Stair: | Steel Frame With Finishing |

