All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ steel frame buildings ] match 1053 Products.
ICC-ES Prefabricated Luxury Villa Modular Homes With Light Steel Frame Fire Prevention
| Type: | Single Family Homes |
|---|---|
| Structure: | Light Steel Frame |
| Exterior Wall Color: | Options |
Top Selling Modern Ceiling Prefabricated House | Steel Frame Prefab Villa House Kits
| Name: | Arezzo House |
|---|---|
| Structure: | Light Steel Frame |
| Exterior Wall Color: | Options |
4 Bedroom Modern Two-Storey Modular Home Light Steel Frame Prefab For Family Life
| Bedroom: | 4 Bedroom |
|---|---|
| Structure: | Light Steel Frame |
| Exterior Wall Color: | Cultural Stone |
Prefabricated Homes Modular With AS4600 Light Steel Frame Garden Pergola
| Extra Insulation: | 50mm PU Panel |
|---|---|
| Underneath Of Ground Floor Dry Area: | 15mm CFC Sheet (High Density) |
| Lighting: | LED |
2story Luxury Prefab Lightweight Steel Frame Houses With Australian Standard Draydon House
| Design: | Modern |
|---|---|
| Flooring: | Normal Ceramic Tile (600mm*600mm Each)‐‐wet Area |
| Lighting: | LED |
Luxury Maldives Bungalow House | Hurricane-Resistant Light Steel Frame
| Project Name:: | Maldives Project |
|---|---|
| Admin Building: | 339SQM |
| Managers Villa: | 1275sqm |
As/US Steel Frame Prefab Tiny House With Trailer On Wheels For Travel
| Ceiling: | 8 Mm Integrated Wall Panel |
|---|---|
| Frame Material: | Light Gauge Steel |
| Keyword: | Tiny Houses On Wheels |
Prefab House Modular Tiny House On Wheels With As/US Standard Light Steel Frame
| Keywords: | Tiny House On Wheels |
|---|---|
| Frame Material: | Light Gauge Steel |
| Keyword: | Tiny Houses On Wheels |
Modular Prefab Home – Light Steel Frame Camping Cabin With High-Quality Building Materials
| Material: | High-quality Timber |
|---|---|
| Windowtype: | Large Panoramic Windows |
| Electrical Cables: | Included |
Morden House Design Prefab Villa / Prefab Steel Frame By Steel Frame Fabricators
| Main Structure: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Insulation Material: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
| Ceiling Material: | MGOboard/ Gypsum Board+others |

