All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ steel frame buildings ] match 1053 Products.
Prefab Light Steel Frame Studio House Home Steel Frame House Kits To Build Granny Flat
| Steel Frame: | Roof Truss, Wall Frame |
|---|---|
| Interior Wall Panel (wet Area): | 9mm CFC Sheet/integrated Wall Panel |
| Flooring For Ground Floor (wet Area): | 1.5mm Vinyl Flooring/Ceramic Tile |
Prefab Light Steel Frame Modular House Villa Lightweight Steel Houses Kits To Build
| Steel Frame: | Wall Frame,Roof Truss |
|---|---|
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
| Corner Line: | 50mm PVC Conic/gypsum Conic |
Light Steel Frame Prefab House, Hotel Unit, Tiny Home, Dome House, A Frame House
| Steel Frame: | Wall Frame, Roof Truss, Subfloor System (if Any) |
|---|---|
| Exterior Wall: | Ext. Wall Cladding, Vapor Barrier,Basic Insulation |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Prefab Modular Home Light Steel Frame Overwater Bungalow Light Steel Frame House
| Steel Frame: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Exterior Wall: | Vapor Barrier |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Light Steel Frame Garden Studio House | Custom House Framing Design
| Wall Frame: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Ext. Wall Cladding: | WPC Cladding |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Prefab Garden Studio With Storage Light Steel Frame House Kits
| Wall Frame: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Roof Truss: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
| Ubfloor System (if Any): | RHS & AZ150 Light Steel/light Teel Joit |
Australia Tiny House On Wheels Trailer Prefab Modular Home Steel Frame Kits
| Project Site: | Australia |
|---|---|
| Size: | 2.35*8m |
| Main Structure: | G550GD AZ150 Light Steel 0.75mm |
Modern Light Steel Frame House Kits With 3 Bedrooms NS/AS Prefab Light Steel Frame House
| Project Location: South Korea: | Wall Frame, Roof Truss |
|---|---|
| ExExterior Wallterior Wall: | Ext. Wall Cladding, Vapor Barrier, Basic Insulation |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Australian Prefab Light Steel Framing House Project Prefab Metal Frame Home Kit
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Joist |
|---|---|
| Roofing Tile: | Asphalt Roofing Shingle Tile |
| Soffit: | 6mm CFC Sheet |
AS/NZS/USA Certified Modular Prefab Light Steel Home Kit - Space Frame Building For Kitset Homes
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Roof: | 15mm OSB Board |
| Fascia Board: | Steel Fascia Board |

