All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ steel building houses ] match 1076 Products.
As/US Steel Frame Prefab Tiny House With Trailer On Wheels For Travel
| Ceiling: | 8 Mm Integrated Wall Panel |
|---|---|
| Frame Material: | Light Gauge Steel |
| Keyword: | Tiny Houses On Wheels |
Prefab House Modular Tiny House On Wheels With As/US Standard Light Steel Frame
| Keywords: | Tiny House On Wheels |
|---|---|
| Frame Material: | Light Gauge Steel |
| Keyword: | Tiny Houses On Wheels |
SOHO Steel Structure Prefabricated Apartment Buildings , Prefabricated Dormitory House Kits
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
|---|---|
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Modern Color Small Modern Prefab Homes Prefabricated Tiny House With Trailer
| Structure: | Light Steel Frame |
|---|---|
| External Wall Cladding: | Metal PU Sandwich Panel |
| Internal Wall Cladding: | Integrated Wall Panel |
Light Steel Frame Movable Cabin Hotel Prefab Dome House Light Steel Kits Modular Home
| Use: | Hotel, House, Kiosk,Booth, Office, Shop, Villa, Workshop,Plant |
|---|---|
| Design: | Customer Design Avaliable |
| Color: | Almost Any Wooden Color |
Australian Standard Glass Windows Metal Security Door Light Steel Structure Prefab Homes
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
|---|---|
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
| Ceiling Material: | MGOboard/ Gypsum Board+others |
Light Steel Frame Movable Prefab Modular Home Geodesic Dome House Bungalow Kits
| Use: | Hotel, House, Kiosk,Booth, Office, Shop, Villa, Workshop,Plant |
|---|---|
| Design: | Deepblue Designer |
| Color: | Almost Any Wooden Color |
AS/NZS/USA Certified Modular Prefab Light Steel Home Kit - Space Frame Building For Kitset Homes
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Roof: | 15mm OSB Board |
| Fascia Board: | Steel Fascia Board |
Prefab Light Steel Space Frame Building For Light Weight Steel Construction Modular Home
| Water‐Proof Layer for roof: | Asphalt Water‐Proof Layer With Alu. Coil |
|---|---|
| Fascia Board: | Steel Fascia Board |
| Exterior wall batten: | 22mm Batten |
Luxury Contemporary Garden Studios Crane Garden Buildings Prefab Light Steel Bungalow Homes
| Steel Frame: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Vapor Barrier: | Normal Vapor Barrier |
| Corner Line: | 50mm PVC Conic/gypsum Conic |

