All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ steel building houses ] match 1076 Products.
EU Prefabricated Light Steel Framing 2-Storey Modular Home With Big Windows Assisi Villa
| Name: | Assisi Villa |
|---|---|
| Color: | The Color Of The Light Steel |
| Application: | Housing Architecture |
2 Storey Prefabricated Apartment Buildings With Light Steel Frame House
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Roof: | Steel Fascia Board |
| Exterior Wall Batten: | 22mm Batten |
Light Steel Frame House Of Garden Studio Are Highly Customisable House Framing Design
| Wall Frame: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Ext. Wall Cladding: | WPC Cladding |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
2 Storey Modular Home Luxury Prefab Light Gauge Steel Frame House With Australian Standard
| Roof: | Roofing Tile |
|---|---|
| Fascia Board: | Steel Fascia Board |
| Exterior Wall Cladding: | 50mm ALC Panel |
USA Standard 2 Storey Single Family Home Prefabricated Light Steel Framing House Luxury Villa
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Joist |
|---|---|
| Roof ReinfRoof Battenorcing Layer For Roof: | 35mm Batten |
| Soffit: | 6mm CFC Sheet |
Serene & Sustainable Retreat/Yard Studio Pre Made Homes With Prefablight Gauge Frame House
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Roof Reinforcing Layer For Roof: | 15mm OSB Board,Vapor Barrier,35mm Batten |
| Exterior Wall: | Aluminium Plastic Composite Panel |
2 Storey Prefabricated Apartment Buildings With Light Steel Frame House In The UK
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Joist |
|---|---|
| Roof: | 15mm OSB Board |
| Type: | House |
USA Standard Prefab Light Steel Frame House Insulated Mobile Villa Prefabricated Home
| Cladding Material: | Steel Color Sheets/Sandwich Panels |
|---|---|
| Structure: | Light Steel Frame |
| Exterior Wall Color: | Options |
Luxury Maldives Bungalow House | Hurricane-Resistant Light Steel Frame
| Project Name:: | Maldives Project |
|---|---|
| Admin Building: | 339SQM |
| Managers Villa: | 1275sqm |
AS/US Light Steel Frame Houses , Prefabricated House Kit Home For South Africa
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
|---|---|
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |

