All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ prefabricated house kits ] match 510 Products.
AU Standard Luxury Modular Prefab Villa 3 Bedroom Villa Light Steel Frame House Kit
| Project Location: South Korea: | Wall Frame, Roof Truss |
|---|---|
| ExExterior Wallterior Wall: | Ext. Wall Cladding, Vapor Barrier, Basic Insulation |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Hurricane-Resistant Light Steel Frame Prefabricated Homes | Fast Assemble Folding House Kits
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | Colorbond Cladding/100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Fast Construction Prefab Steel House With Kitchen / Structural Steel Framing Systems
| Frame Mterial: | 0.75mm Steel Frame |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Prefab House Luxury Caibn With Light Steel Frame Modular Home For Airbnb
| Ceiling: | Custom Made |
|---|---|
| Material: | High-quality Timber |
| Lighting: | LED |
Australia Standard Steel Frame Prefab House Apartment Hotel Buildings Low Cost House Kits
| Main Structure: | Light Steel Frame |
|---|---|
| Door: | Steel Security Door/WPC Or Wooden Door |
| Insulation Material: | Glass Wool Or Also EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Top-Rated Prefab Luxury House Kits: Strong And Stylish With Light Gauge Steel
| Main Structure: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Wall Material: | ALC Panel/fibre Cement Cladding+MGO Board/gypsum Board |
| Ceiling Material: | MGO Board/gypsum Board |
Seismic Resistant Ultra-Modern Prefab Home Kits | Light Steel Purlin Houses
| Color: | White,red,Customer Made |
|---|---|
| Product Name: | Prefab Villa,Villa Prefab Light Steel Structure High Rise Building |
| Roof: | EPS Sandwich Panel+glass Wool Insulation,Asphalt Tile |
AS/US Light Steel Frame Prefab Mobile Homes House Kits Panelized Home Kits
| Steel Frame: | Wall Frame,Roof Truss,Subfloor System (if Any) |
|---|---|
| Ext. Wall Cladding: | WPC Cladding |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Custom Light Gauge Steel Frame Prefab House | Modular Mobile Home Granny Flat ADU
| Steel Frame: | Steel Frame Wall AS1397 G550 AZ150 0.75mm |
|---|---|
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
| Type: | ADU/Granny Flat |
Australia Tiny House On Wheels Trailer Prefab Modular Home Steel Frame Kits
| Project Site: | Australia |
|---|---|
| Size: | 2.35*8m |
| Main Structure: | G550GD AZ150 Light Steel 0.75mm |

