All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ modular house kits ] match 363 Products.
Multi-Function Steel Frame Prefab Modular Homes For Mobile Toilet / Office Pod
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Luxury Prefab House Villa Light Steel Kit Homes Prefabricated Villa Modular Home
| Cladding Material: | Steel Color Sheets/Sandwich Panels |
|---|---|
| Structure: | Light Steel Frame |
| Exterior Wall Color: | Options |
Steel Structure Modular Homes Australian Standard Kit Houses Customizable Prefab Solutions
| Car: | 2 Garage |
|---|---|
| Bed: | 3 Bedroom |
| Ceiling Panel: | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
ICC-ES Certification Luxury Two-storey Modular Home Modern Mobile Prefab Light Stee kits
| Type: | Prefab Villa |
|---|---|
| Plumbing: | Water Supply Pipes, Ewage Pipes |
| Insulation: | High-performance Thermal Insulation |
Modern Prefab Panelized Home Kits Modular Homes AS/US Standard Light Steel Frame House Villa
| Assemblymethod: | Bolt-together Prefabricated Modules |
|---|---|
| Roof: | EPS Sandwich Panel+glass Wool Insulation |
| Floorarea: | 120-300 Square Meters |
Luxury Prefab Steel Structure Villa Modular Homes With Light Gauge Steel Framing
| Packaging Details: | light gauge steel in bulk,decorate panel materil in pallet,other fittings all in boxes,loaded into 4 |
|---|---|
| Delivery Time: | depends on the building area,normal 35 days |
| Supply Ability: | 15000square meters per month |
AS/NZS/USA Certified Modular Prefab Light Steel Home Kit - Space Frame Building For Kitset Homes
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Roof: | 15mm OSB Board |
| Fascia Board: | Steel Fascia Board |
2 Story Light Steel Prefabricated Woden House , White Prefab Steel House Modular Home
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Cyclone Proof Prefab Shipping Container Homes , IBC Modern Prefab Modular Home
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Ceiling Material: | MGO Board/ Gypsum Board+others |
Prefab Home Easy Assembled House Light Steel Framing modular home Wooden House Resort Bunglalow
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |

