All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ light steel frame homes ] match 1182 Products.
Serene & Sustainable Retreat/Yard Studio Pre Made Homes With Prefablight Gauge Frame House
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Roof Reinforcing Layer For Roof: | 15mm OSB Board,Vapor Barrier,35mm Batten |
| Exterior Wall: | Aluminium Plastic Composite Panel |
Recyclable Architecture Light Steel Structure House Prefab Villa Modular Home
| Material: | Steel,Various Of Choice,Welded H Section Steel |
|---|---|
| Color: | Customer Made |
| Size: | As You Required |
Australian Standard Glass Windows Metal Security Door Light Steel Structure Prefab Homes
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
|---|---|
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
| Ceiling Material: | MGOboard/ Gypsum Board+others |
Prefab Hotel Unit Light Steel Space A Frame Tiny Building Home Steel Frame
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Extra Insulation Layer: | 50mm XPS |
| Ceiling: | 22mm Batten |
Australian Light Steel Framing Project Prefab Modular House Kit LGFS House Custom Design
| Structure: | S1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Joist AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Roof Truss Roof Reinforcing Layer For Roof 15mm OSB Board Vapor Barrier For Roof Normal Vapor Barrier Water‐Proof Layer For Roof Asphalt Water |
|---|---|
| Vapor Barrier For Roof: | Normal Vapor Barrier |
| Roofing Tile: | 0.5mm Colorbond Roofing Sheet |
NS/US Standard Prefabricated Steel House Light Steel Frame Movable Apartment Custom House With New Design
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Exterior Wall: | WPC Cladding, Normal Vapor Barrier,Glass Wool R2.5 |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Light Steel Frame Prefab Modular Homes House Mobile Kits Foldable House
| Interior Lining: | 8mm Fiber Cement Board |
|---|---|
| Flooring: | 9mm Laminated Flooring |
| Cornering:: | 90mm Coved Plasterboard Cornice |
AS/US Light Steel Frame Prefab Mobile Homes House Kits Panelized Home Kits
| Steel Frame: | Wall Frame,Roof Truss,Subfloor System (if Any) |
|---|---|
| Ext. Wall Cladding: | WPC Cladding |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Australian Standard Prefab Contemporary Modular House Kits Build Light Guage Steel Frame House
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
AS / US Modular Single Family Home Modern Design Wooden House Bungalow With Light Steel Frame
| Type: | Single Family-Home |
|---|---|
| Bedroom: | 5 Bedroom |
| Style: | American Style |

