All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ light steel frame homes ] match 1186 Products.
Fireproof Light Steel Frame Metal Prefab Car Shed With Steel Sheet Cladding Park home
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
High-Quality Prefabricated Garden Studio | Light Steel Frame with Engineered Design
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
|---|---|
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Earthquake Resistant Prefab Villa Prefabricated Luxury Villa Light Steel Frame House
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
|---|---|
| Insulation Material: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
Affordable Prefab House Villa Light Steel Frame House With PVC Sliding Windows
| Type: | Affordable Housing Construction |
|---|---|
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
ICC ES Light Gauge Steel Frame Prefab Overwater Bungalows Garden/Yard Studio
| Main Steel Structure System: | AS1397 G550 AZ150 0.95mm Steel Frame |
|---|---|
| Roofing System: | 35mm Batten |
| Vapor Barrior: | Normal Vapor Barrier |
Prefab House Modular 2 Story Light Steel Frame Houses Building
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Prefab Light Gauge Steel Frame Single Family Home Steel Kits With 3bedroom
| Structure: | Light Steel Frame House |
|---|---|
| Windows: | Double Glazing Alum.Door |
| Fascia Board: | Steel Fascia Board |
Fast Installation Prefab Light Steel Frame Structure Australia Standard Granny Flats
| Type: | Panelized Cabin Kits |
|---|---|
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
Light Steel Frame Mobile House Prefab New Manufactured Homes For Granny Flat
| Subfloor System (if Any): | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Ext. Wall Cladding: | WPC Cladding |
| Interior Wall Finish: | Integrated Wall Panel |
Build Faster & Stronger Prefab Light Gauge Steel Frame Single Family Home Bungalow House Kits
| Structure: | Light Steel Frame House |
|---|---|
| Windows: | Double Glazing Alum.Door |
| Fascia Board: | Steel Fascia Board |

