All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ granny flat kits ] match 0 Products.
Sorry!
Your search "granny flat kits" match no products.
You can Request A Quote to let us to match products for you.
Related Products
Australian Standard Light Gauge Steel Frame Modular Prefab Apartment Buildings
| Frame material | 0.75mm/0.95mm/1.15mm steel frame with AZ150 zinc coating |
|---|---|
| External wall | 15mm OSB Board |
| Insulation | glass wool/EPS/XPS/PU sandwich panel |
| Insulation inside steel frame | R3.5 Glass Wool*100mm |
Custom Light Gauge Steel Frame Prefab House | Modular Mobile Home Granny Flat ADU
| Steel frame | Steel Frame Wall AS1397 G550 AZ150 0.75mm |
|---|---|
| Interior wall panel (dry area) | Integrated wall panel/gypsum board |
| Type | ADU/Granny flat |
| Roofing | 35mm Batten/0.5mm Colorbond Roofing Sheet |
Prefab Light Steel Frame Modular House Villa Lightweight Steel Houses Kits To Build
| Steel frame | Wall frame,Roof truss |
|---|---|
| Interior wall panel (dry area) | Integrated wall panel/gypsum board |
| Corner line | 50mm PVC Conic/gypsum conic |
| Flooring for ground floor (wet area) | 1.5mm Vinyl Flooring/Ceramic tile |
Modern Steel Frame Prefab Tiny Home On Wheels: Affordable Manufactured Homes
| Material | Steel Frame |
|---|---|
| Color | White/Black |
| Electrical | 110/220V/240v |
| Main structure | G550GD AZ150 light steel 0.75mm |
EU/AU/USA Standard Light Steel Framing Prefab Homes Motorhome On Wheels With 3 Bedrooms
| Weight | 3.5T |
|---|---|
| Bath | Toilet,Shower |
| Cladding | Insulated panel |
| Exretior Wall | Metal-PU sandwich board 16mm |
Australia Standard Light Steel Structure Tiny House With Trailer On Wheels For Camping
| Width | 2.35m |
|---|---|
| Roofing | Al-Mg-MnMetal Cladding WPC cladding |
| Exterior Wall | Al-Mg-MnMetal Cladding WPC cladding |
| Internal Wall Cladding | 10mm Integrated Wall Panel |
European Modular Home Prefabricated Tiny Homes On Wheels Ready To Ship Built By DeepBlue Smarthouse
| Mobility | Easily transportable |
|---|---|
| Foundation Type | Tiny houses on wheels |
| Roofing | Al-Mg-MnMetal Cladding WPC cladding |
| Insulation | R2.5 Glass Wool for wall R3.5 Glass Wool for roof |

