All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ bungalow modular homes ] match 354 Products.
Australian Standard 2-Story Light Steel Prefab Modular Villa 8 Weeks Build Time
| Kitchen Cabinet: | 18mm E0 Particle Board |
|---|---|
| Other Fitting: | Shower ,kitchen,toilet, Washbasin,etc |
| Layout Design: | Customized |
High Quality Villa Wooden House Luxury AS/NZS Prefabricated Light Steel Frame Houses
| Main Structure: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Wall Material: | ALC Panel/fiber Cement Cladding+MGO Board/gypsum Board |
| Insulation Material: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Prefab Mobile Homes New Manufactured Homes For Granny Flat
| Ext. Wall Cladding: | WPC Cladding |
|---|---|
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
| Underneath Of Ground Floor (If Any): | 15mm CFC Sheet |
2 Storey Prefabricated Apartment Building In The UK – Light Steel Frame Modular Housing
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Joist |
|---|---|
| Roof: | 15mm OSB Board |
| Type: | House |
Pre Built Tiny Homes On Wheels With Trailer For Airbnb
| Dry Area Flooring: | 9mm MDF Flooring |
|---|---|
| Width: | 2.35m |
| Area: | 27.58sqm |
Mobile Manufactured Tiny Homes Ready To Live In For Airbnb Cabin
| Used For: | Airbnb Cabin |
|---|---|
| External Wall Cladding: | Metal PU Sandwich Panel |
| Internal Wall Cladding: | Integrated Wall Panel |
ICC-ES Light Steel Frame House Kits And Plans Prefabricated House Steel Homes
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
|---|---|
| Underneath Of Ground Floor (If Any): | 15mm CFC Sheet |
| Ceiling Panel: | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Premium Prefab Villa House Kits: Modern Designs With Light Gauge Steel
| Frame Mterial: | 0.75 Mm/0.95 Mm/1.15 Mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50 Mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Durable Prefab Villa Luxury Prefab Houses Energy Saving Australian Standard
| Roofing: | EPS Sandwich Panel/steel Roofing/asphalt |
|---|---|
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| Floor: | Laminate/wooden/tile |
ALC Panel Recyclable Green Prefab Homes Customizable Light Gauge Steel Prefab Villa
| Use: | Villa,House,Office |
|---|---|
| Size: | Customized,as ClAient Requirement |
| Material: | 0.75 Mm/0.95 Mm/1.15 Mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |

