All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Light Steel Frame Prefab Homes Folding System Houses Modern Deisgn For Hotel Units
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Roofing Tile: | 0.5mm Colorbond Roofing Sheet |
| Fascia Board: | Steel Fascia Board |
UK 2-Storey Prefab Apartment Buildings | Light Steel Frame Housing
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Roof: | Steel Fascia Board |
| Exterior Wall Batten: | 22mm Batten |
Australia Standard Light Steel Frame Prefab Apartment Buildings Prefab Contemporary Modular Build
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
Light Steel Frame Structure Prefab SOHO Dormitory Apartments | Custom Buildings For Sale
| Use: | Hotel,House,Office |
|---|---|
| Color: | Optional |
| Window: | Aluminum Window |
NS/US Standard Prefabricated Steel House Light Steel Frame Movable Apartment Custom House With New Design
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Exterior Wall: | WPC Cladding, Normal Vapor Barrier,Glass Wool R2.5 |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Light Gauge Steel Frame Prefabricated Hotel Multi Family Houses Two Floor Fast Assembly Homes
| Gutter With Downpipe: | Alu. Gutter With Downpipe |
|---|---|
| Extra Insulation Layer‐‐exterior Wall: | 50mm XPS |
| Ceiling: | 9mm Water‐proof Gypsum Board |
Light Gauge Steel Frame Prefabricated Apartment Building Fast Construction Houses for Rental
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/fibre Cement |
|---|---|
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Australian Standard Prefab Steel House Villas | Featuring Certified Windows & Security Doors
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
2-Storey Prefab Home With Large Windows | EU-Compliant Light Steel Framing
| Ceiling: | 12mm Gypsum Board |
|---|---|
| Door: | Australian Standard Alum. Sliding Door |
| Floor: | 15mm Engineering Flooring‐‐dry Area |
European Customized 2 Story Luxury Prefab Steel Frame Homes Built With Australian Standards
| Door: | Aluminum Alloy |
|---|---|
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Roof Truss |
| Installation: | Easy |

