All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ steel frame houses ] match 1197 Products.
Osb Board Roof System Luxury Prefab The Tiny House Used Light Steel Frame
| Use: | House,Hotel |
|---|---|
| Color: | Optional |
| Size: | Costomers' Requirements |
Prefabricated Mini House Modular Prefabricated Light Steel Structure Tiny House On Wheels
| Style: | Modern |
|---|---|
| Electrical: | 110/220V/240v |
| Flooring: | Laminate |
4 Bedroom Steel Structure Frame Building Prefab House Luxury Villa Steel House Kits
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
|---|---|
| Underneath Of Ground Floor (If Any): | 15mm CFC Sheet |
| Ceiling Panel: | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Prefabricated Light Gauge Steel House Kits / Bungalow House For Living
| Frame Mterial: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Mobile Prefab Light Steel Tiny House With Wheels Kit Home In AU/EU/US Standard
| Roof: | Color Steel Plate Roof |
|---|---|
| Interior Wall: | Integrated Wall |
| Floor: | Laminate Floor |
Light Steel Frame Prefab Tiny House On Wheels With Small Terrace For Sale And For Rent
| Structure: | Light Steel Frame |
|---|---|
| Roofing: | Colorbond |
| Exterior Wall: | PU Sandwich Metal Panel |
Prefab Garden Studio Light Steel Space A Frame Tiny Homes Portable Kit Homes
| Wall Frame: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Basic Insulation: | Glass Wool R2.5 |
| Interior Wall Finish: | Integrated Wall Panel/ceramic Tile (wet Area) |
Mobile Tiny Prefab Studio Modular Home Steel House Kits To Build Light Frame CFC Sheet
| Model:: | Modular Villa - Earth |
|---|---|
| Steel Frame: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
| Exterior Wall: | WPC Cladding |
Ceramic Tile Prefab House Mobile House Light Metal Frames 3450mm
| Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Ext. Wall Cladding: | Normal Vapor Barrier |
| Corner Line: | 50mm PVC Conic/gypsum Conic |
Modular Trailer House Prefabricated Light Steel Structure Homes On Wheels For Sale
| Structure: | Light Steel Structure |
|---|---|
| Fascia Board: | Steel Fascia Board |
| Exterior Wall: | Wpc Wall Panel |

