All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ steel frame buildings ] match 1053 Products.
Modular Prefabricated Light Steel Structure Tiny House On Wheels: The Ultimate Travel Companion
| Structure: | Light Steel Structure |
|---|---|
| Roof: | Vapor Barrier For Roof |
| Vapor Barrier For Roof: | Customizable |
Modular Trailer House Prefabricated Light Steel Structure Homes On Wheels For Sale
| Structure: | Light Steel Structure |
|---|---|
| Fascia Board: | Steel Fascia Board |
| Exterior Wall: | Wpc Wall Panel |
EU/AU/USA Standard Light Steel Framing Prefab Homes Motorhome On Wheels With 3 Bedrooms
| Weight: | 3.5T |
|---|---|
| Bath: | Toilet,Shower |
| Cladding: | Insulated Panel |
Prefabricated Prefabricated House Building Light Steel Prefab Home Beautiful Wooden Bunglalow
| Project Location: South Korea: | Wall Frame, Roof Truss |
|---|---|
| ExExterior Wallterior Wall: | Ext. Wall Cladding, Vapor Barrier, Basic Insulation |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
Luxury Prefab Steel Structure Villa Modular Homes With Light Gauge Steel Framing
| Packaging Details: | light gauge steel in bulk,decorate panel materil in pallet,other fittings all in boxes,loaded into 4 |
|---|---|
| Delivery Time: | depends on the building area,normal 35 days |
| Supply Ability: | 15000square meters per month |
Customized Design Modern Style Building light Steel Structure Prefab luxury or low cost Villas With Kitchen
| Villa: | 2 Bedroom Villa |
|---|---|
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
Light Steel Frame Prefab Tiny House On Wheels AISI S100 AS/NZS 4600,Australia Standard
| Main Material: | Light Steel G550GD AZ150 0.75mm |
|---|---|
| Window And Doors: | Glass Alu. Window And Laminated Door |
| Roofing: | 0.5mm Colorbond Sheet |
5 Bedrooms Prefabricated Bungalows
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Joist |
|---|---|
| Vapor Barrier For Roof: | Normal Vapor Barrier |
| Extra Insulation Layer‐‐exterior Wall): | 50mm PU Panel |
Prefab Garden Studio Light Steel Space A Frame Tiny Homes Design
| Wall Frame: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Vapor Barrier: | Normal Vapor Barrier |
| Corner Line: | 50mm PVC Conic/gypsum Conic |
Mobile Tiny Prefab Studio Modular Home Steel House Kits To Build Light Frame CFC Sheet
| Model:: | Modular Villa - Earth |
|---|---|
| Steel Frame: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
| Exterior Wall: | WPC Cladding |

