All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ steel frame buildings ] match 1053 Products.
Light Steel Frame Prefab Tiny House On Wheels With Small Terrace For Sale And For Rent
| Structure: | Light Steel Frame |
|---|---|
| Roofing: | Colorbond |
| Exterior Wall: | PU Sandwich Metal Panel |
Prefabricated Light Steel Frame Tiny House On Wheels Long Life Span Tiny Prefab Homes
| Structure: | Light Steel Frame |
|---|---|
| External Wall: | Metal PU Sandwich Panel |
| Internal Wall: | Integrated Wall Panel |
Custom Design & Easy Assembly Light Steel Frame Prefab Houses, Villas, And Townhomes
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Q550 Standard Steel Hotel Prefabricated House Kits with Light Steel Framing
| Product Name: | Prefab Hotel |
|---|---|
| Use: | House, Hotel |
| Structure: | Steel Frame |
Chinese style retro double villa/Prefabricated Villa Light Steel Frame Houses With Good Ventilation
| Use: | Villa,House |
|---|---|
| Material: | Steel,Sandwich Panel,Welded H Section Steel |
| Door: | Steel Security Door,Aluminum Alloy Door |
Prefab Hotel Unit Light Steel Space A Frame Tiny Building Home Steel Frame
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Extra Insulation Layer: | 50mm XPS |
| Ceiling: | 22mm Batten |
Quick Build Prefabricated Houses Modular Homes With Light Light Gauge Steel Frame
| Flooring: | CFC Floor Board, Porcelain Tile, MDF Flooring, Or Others |
|---|---|
| Roof Batten: | 35mm Batten |
| Main Materials: | Light Steel Frame |
Cost per m2 for Tiny Houses in Australia – Light Steel Frame Modular Home Prices
| Transportable: | Yes, Designed For Easy Transport |
|---|---|
| Main Material: | Light Steel Frame G550GD AZ150 0.75mm |
| Heatingcooling: | Mini-split HVAC System |
Prefab Tiny House On Wheels With AS/US Light Steel Frame Modular Home
| Transportable: | Yes, Designed For Easy Transport |
|---|---|
| Main Material: | Light Steel Frame G550GD AZ150 0.75mm |
| Heatingcooling: | Mini-split HVAC System |
Customizable Prefab Villa With Light Steel Frame Structure – Fast Build Insulated Modular Home
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |

