All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ steel building houses ] match 1077 Products.
AS / US Pre Fab Tiny Homes On Trailer Ready To Ship With Bath
| Structure: | Light Steel Frame |
|---|---|
| External Wall Cladding: | Metal PU Sandwich Panel |
| Internal Wall Cladding: | Integrated Wall Panel |
Light Steel European Style Prefabricated Villa / Prefabricated Multi Storey Building Modular Home Kit
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Modular Buildings Prefab House Expandable Container Light Gauge Steel Villa
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Ceiling Material: | MGOboard/ Gypsum Board+others |
Luxury Light Steel Structure Prefab Villa Aluminum Alloy Window Modern Modular Homes
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
|---|---|
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| Door: | Steel Security Door/WPC Or Plywood Door. |
US Standard Prefab House Light Steel Structure Luxury Villa Prefabricated Residential Home
| Main Structure: | Light Gauge Steel Structure |
|---|---|
| Total Area: | 222㎡ |
| Stories: | 2 |
Steel Frame Prefab Modular Homes Aluminium Sliding Doors High Performance Small Exquisite Connected House
| Exterior Door: | Aluminium Sliding Doors |
|---|---|
| Lighting: | C.E , AS/NZS , UL Standard Light Or Others |
| Ceiling: | PVC Ceiling Panel |
Light Steel Frame Prefab Mobile Homes House Kits To Build Metal WPC Cladding
| Steel Frame: | Wall Frame,Roof Truss,Subfloor System (if Any) |
|---|---|
| Ext. Wall Cladding: | WPC Cladding |
| Interior Wall Panel (dry Area): | Integrated Wall Panel/gypsum Board |
EU/AU/USA Standard Light Steel Framing Small Prefab Homes On Wheels With 3 Bedrooms
| Weight: | 3.5T |
|---|---|
| Bath: | Toilet,Shower |
| Cladding: | Insulated Panel |
US Standard Prefab Home Double Storey Small Manufactured Homes Ready To Ship Light Steel Fraem
| Show: | Included |
|---|---|
| Interior Finishes: | Integrated Wall Panel Finishing |
| Bathroom Door: | MDF Door |

