All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ prefabricated mobile homes ] match 461 Products.
Australia Light Weight Light Steel Frame Homes , Quick Assemble Emergency Shelter
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Ceiling Material: | MGO Board/ Gypsum Board+others |
Wind Resist Two Storey Light Gauge Steel Villa , Light Weight Metal Frame Houses
| Frame Material: | Light Steel Frame House |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Light Steel Structure Frame Houses Foldable House 2 Bedroom Easy To Assemble
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | Colorbond Cladding/100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Modern Modular Homes: Earthquake-Proof Prefab Steel Houses And Wind-Resistant Beach Villas
| Exterior Wall: | Fibre Cement Clading Board |
|---|---|
| Interior Wall: | 12mm Gypsum Board/12mm MGO Board |
| Roofing Tile: | Colorbond / Asphalt Shingle |
Morden House Design Prefab Villa / Prefab Steel Frame By Steel Frame Fabricators
| Main Structure: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Insulation Material: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
| Ceiling Material: | MGOboard/ Gypsum Board+others |
Light Steel Prefab Tiny House On Wheels: Featuring Metal PU Sandwich Panel Wall And Trailer
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| : |
Quick Install Prefabricated House , Metal Prefabricated Housing Modules
| Material: | Light Steel |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Australian Standard Prefab Contemporary Modular House Kits Build Light Guage Steel Frame House
| Packaging Details: | Bare bundle / 40HQ |
|---|---|
| Delivery Time: | 30-40 days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
AS/NZS Prefab A Frame Hosue Studio For Work Holiday Cabain Hotel Unit For Holiday
| Use: | Hotel Unit |
|---|---|
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
| Exterior Wall Cladding: | 50mm ALC Panel |
AS/NZS Prefab Light Guage Steel Frame House Panelized System 2nd Floor Town House
| Design: | Modern Design |
|---|---|
| Door: | Australian Standard Alum. Sliding Door |
| Floor: | 2 Floors |

