All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ prefab steel houses ] match 1119 Products.
EU Prefabricated Light Steel Framing Modular Home Villa House With Big Windows
| Use: | House |
|---|---|
| Color: | Customer Made |
| Material: | Light Steel Frame |
Steel Framing Prefabricated House / Easy To Assemble Home With Aluminium Sliding Doors
| Exterior Door: | Aluminium Sliding Doors |
|---|---|
| Lighting: | ICC EN-1090,C.E , AS/NZS , UL Standard Light Or Others |
| Ceiling: | PVC Ceiling Panel |
Fast Construction Light Steel Villa Integrated House Kits Australia Standard Bluescope Steel Framing
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Two-Bedroom Creative Design | Prefabricated Light Steel Frame Single-Family Home
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
USA Standard 2 Storey Single Family Home Prefabricated Light Steel Framing House Luxury Villa
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Joist |
|---|---|
| Roof ReinfRoof Battenorcing Layer For Roof: | 35mm Batten |
| Soffit: | 6mm CFC Sheet |
Prefabricated Steel Frame Mini House With Laminate Flooring 110/220V/240v Electrical
| Windows: | Double-glazed Alu. Windows |
|---|---|
| Plumbing: | PEX |
| Insulation: | Glass Wool And PU Cladding |
USA Standard Prefabricated Tiny House On Wheels Cider Box Mini Home Kit Motorhome
| Height: | <4m |
|---|---|
| Structure: | Light Gauge Steel Framing System |
| Port: | Shanghai Qingdao Tanjiang |
ICC-ES Certification Modular Prefabricated Tiny House On Wheels Cider Box Motorhome
| Interior Wall Panel: | WPC-wood |
|---|---|
| Dry Area Flooring: | 9mm MDF Flooring |
| Exterior Door: | ) Double Glazing Alum.Door |
Prefabricated Modular Home Tiny Home On Wheels With Light Steel Frame Modular Home
| Bathroom: | Shower, Toilet, Vanity Set |
|---|---|
| Windows: | Double Glazing Alum.Window |
| Exterior Wall: | Metal-PU Sandwich Board 16mm |
Modular Prefabricated Light Gauge Steel Structure Tiny House On Wheels With Trailer For Airbnb
| Dry Area Flooring: | 9mm MDF Flooring |
|---|---|
| Ceiling Panel: | 10mm Integrated Wall Panel |
| Axleandwheel: | All Axles Areequipped With Electricbrakes. |

