All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ prefab steel houses ] match 1104 Products.
Customized Prefab Bungalow Homes Light Gauge Steel Material For Living
| Material: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Wall Materia: | Alc Panel/fibre Cement Cladding+MGO Board/gypsum Board |
| Ceiling Material: | MGO Board/gypsum Board |
Personalization Luxury Light Steel Structure Bungalow Singel Family Home House
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
AS/NZS Standard Light Steel Frame Prefab Villa | Modern Luxury Modular Home
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
|---|---|
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| Life Time: | 100 Years For Structure |
Australia Standard Affordable Prefab House Steel Structure Villa Sintgle Family Home
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Modern Modular Home | Light Steel Frame Prefab House With Big Windows
| Main Structure: | Light Gauge Steel |
|---|---|
| Insulation Material: | Glass Wool Or Also EPS/XPS/PU Sandwich |
| Roof: | EPS Sandwich Panel/steel Roofing/asphalt Shingle |
AS/NZS Light Gauge Steel Prefabricated Homes Luxury Prefab Modular Home Kits
| Type: | Modular Building Mobile House Light Gauge Steel Framing |
|---|---|
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
Security Steel Prefabricated Homes / Modern Prefab Homes 8mm Pvc Ceiling Panel Ceiling
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
|---|---|
| Ceiling Material: | MGOboard/ Gypsum Board+others |
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
Light Gauge Steel Single Family Home Luxury Modern Modular Home Kits
| Use: | Hotel,Office,House |
|---|---|
| Color: | Optional |
| Window: | PVC Sliding Window |
Light Steel Frame Prefab Garden Studio House Kits Cost Saving Small Cabins For Airbnb
| Size: | W3.3×L7 |
|---|---|
| Keyword: | Wooden Cabins |
| Use: | Hotel, House, Office, Shop,Workshop,Plant |
Light Gauge Steel Prefab Holiday Cabins: Tiny House On Trailers Log Cabin Modular Homes
| Bath: | Toilet,Bathtub,Shower |
|---|---|
| Door: | Double Glazing Alum.Door |
| Dry Area Flooring: | 9mm MDF Flooring |

