All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Social House
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ prefab steel houses ] match 1119 Products.
Prefab Hotel Unit Light Steel Space A Frame Tiny Building Kitset Homes Nz
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.75/0.95mm Wall Structure |
|---|---|
| Insulation Inside Steel Frame: | R3.5 Glass Wool*100mm |
| Ceiling: | 9mm Gypsum Board |
Prefab Hotel Unit Light Steel Space A Frame Tiny Homes Portable Kit Homes
| Wall Frame: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Vapor Barrier: | Normal Vapor Barrier |
| Skirting: | 50mm High PVC Skirting/Plywood Skirting |
NS/AS Prefabricated Steel House Villa With Light Steel Frame House Kits
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Ceiling Material: | MGO Board/ Gypsum Board+others |
USA / AU / NZ Standard Modular Home Prefab Tiny House Kit With Trailer For Camping / Resort
| Kitchen: | Cabinet/Countertop/Faucet/Sink |
|---|---|
| Area: | 18.8sqm |
| Insulation: | R2.5 Glass Wool For Wall R3.5 Glass Wool |
Light Steel Frame wooden design,earthquake proof cyclone proof, Fiji style prefab Bungalow
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Ceiling Material: | MGOboard/ Gypsum Board+others |
Fireproof Two-Story Prefab Beach Bungalow , Blue Home Beach Bungalows Wooden Bungalow
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Premium Prefab Villa House Kits: Modern Designs With Light Gauge Steel
| Frame Mterial: | 0.75 Mm/0.95 Mm/1.15 Mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50 Mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Light Steel White Prefab Bali Bungalow / Medhufushi Island Resort Beach Overwater Bungalow
| External Wall: | ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
|---|---|
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
| Ceiling Material: | MGOboard/ Gypsum Board+others |
Prefab Prefabricated Bali Bungalow, Bali Indonesia Overwater Bungalow, Overwater Bungalows Bali
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
New design Prefab Bali Bungalow , Overwater Bungalows For Seaside
| Frame Material: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |

