All Products
-
Prefab Steel House
-
Prefab Villa
-
Prefab House Kits
-
Portable Emergency Shelter
-
Prefab Garden Studio
-
Prefabricated Tiny House
-
Prefabricated House
-
Prefab Mobile Homes
-
Prefab Modular Homes
-
Prefab Bungalow Homes
-
Home Beach Bungalows
-
Overwater Bungalow
-
Light Steel Frame Houses
-
Australian Granny Flats
-
Metal Car Sheds
-
Prefab Apartment Buildings
-
Mobile Field Hospital
-
Cabin
-
Shawn EaganI enjoyed working with David. He was a hard worker and was easy to get along with. He always had a great attitude and seemed skilled at what he did. -
Denise NewmanDavid is a wonderful person to work with,he is always very responsive to our request and is prompt on delivery.We reccomend him anytime. -
Sean AghiliDavid is an outstanding owner who is very responsible, Knowledgeable, and prompt in responding to customers. -
Michael CairnsI highly recommend David from Deep Blue Smarthouse for people looking for steel framed housing solutions that can be shipped anywhere in the world. -
GaryDeepblue's teamwork is very serious and responsible,I trust them. -
BobWhat a wonderful team,I'm happy to be partners, and i'm also happy to become friends in lives. -
MarkI am very happy to work with deepblue,will continue to cooperate in the future.
Keywords [ prefab home kits ] match 563 Products.
Ultra Modern Prefab Homes
| Main Structure: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Light Gauge Steel Frame Wall,roof System |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Modular House Light Steel Prefab House Fast Construction 4 Bedrom Panelized Home Kits
| Structure: | Cold-formed Steel |
|---|---|
| Roof: | Asphalt Shingle/ Colorbond |
| Door: | Aluminum Alloy Glass Sliding Door |
Durable Prefab Homes For Sale: Earthquake-Proof Steel Houses And Wind-Resistant Beach Villas
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
SAA Light Steel Frame Houses Prefab Home Modular Home Fabrication Workshop
| Frame Material: | 0.75m/0m.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fiber Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
Light Steel Frame Prefab Tiny House On Wheels AISI S100 AS/NZS 4600,Australia Standard
| Main Material: | Light Steel G550GD AZ150 0.75mm |
|---|---|
| Window And Doors: | Glass Alu. Window And Laminated Door |
| Roofing: | 0.5mm Colorbond Sheet |
Australian Prefab Light Steel Framing House Project Prefab Metal Frame Home Kit
| Light Steel Structure: | AS1397 G550 Z275 0.95mm Steel Floor Joist |
|---|---|
| Roofing Tile: | Asphalt Roofing Shingle Tile |
| Soffit: | 6mm CFC Sheet |
Luxury Prefab Villa 2 Story Steel Frame Modular Home With 4 Bedroom Standard Prefabricated House Kits
| Type: | Single Family-Home |
|---|---|
| Bedroom: | 4 Bedroom |
| Garage: | 2 |
Light Steel Prefabricated House Apartment Buildings , Portable House Panelized Home Kits
| Frame Mterial: | 0.75mm/0.95mm/1.15mm Steel Frame With AZ150 Zinc Coating |
|---|---|
| External Wall: | 100 Or 50mm ALC Panel/WPC Board/fibre Cement |
| Insulation: | Glass Wool/EPS/XPS/PU Sandwich Panel |
One Bedroom Steel Beach Bungalow , Small Prefab House Kits , LIght Steel Foundation
| Foundation: | H Beam And Light Steel Foundation |
|---|---|
| Floor: | 12mm MGO Board And Laminate Board |
| Exterior Wall: | WPC Board And OSB Board |
Project Prefab House Light Gauge Steel Framing System Modular Home Kits
| Steel Frame, Roof Truss: | AZ150 G550 Light Steel 0.75mm |
|---|---|
| Exterior Wall: | WPC Cladding |
| Interior/Partition Wall: | Interior Wall Panel (dry Area) |

